آغاز ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 92 + اطلاعیه سازمان سنجش + دریافت دفترچه راهنمای آزمون

یکشنبه, 06 اسفند 1391 ساعت 10:28

ثبت نام در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 92 دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه آزاد آغاز شده و تا روز شنبه 12 اسفند ماه ادامه دارد.

زمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 92 روز پنجشنبه 24 مرداد سال 92 برگزار می شود.

منبع روزنامه همشهری 6 اسفندماه

 

اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درباره تاريخ و نحوه ثبت نام و هم چنين شرايط و ضوابط شركت در آزمون ورودي كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال 1392 دانشگاهها و موسسات آموزش عالي و دانشگاه آزاد اسلامي

سازمان سنجش آموزش كشور بدين وسيله به اطلاع داوطلبان متقاضي ثبت نام در آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال 1392 دانشگاهها وموسسات آموزش عالي و دانشگاه آزاد اسلامي مي رساند كه ثبت نام براي شركت در آزمون مذكور روز يكشنبه مورخ 06/12/91 به صورت اينترنتي آغاز مي شود و در پايان روز شنبه 12/12/91 پايان مي پذيرد.
لازم به ذكر است كه دفترچه راهنماي ثبت نام اين آزمون از طريق سايت اينترنتي سازمان سنجش به نشاني:www.sanjesh.org قابل دريافت است و داوطلبان مي توانند ابتدا نسبت به مطا لعه دفترچه راهنما اقدام و در صورت داشتن شرايط لازم نسبت به پرداخت الكترونيكي وجه ثبت نام و تهيه رمز ورود از طريق سايت سازمان اقدام نمايند.
1ـ شرايط عمومي‌ و اختصاصي‌ داوطلبان‌
داوطلبان‌ لازم‌ است‌ داراي‌ شرايط عمومي‌ و اختصاصي‌ به‌ شرح‌ زير بوده‌ و از لحاظ مقررات‌ خدمت وظيفه‌ عمومي‌ منعي‌ نداشته‌ باشند.
1-1- شرايط عمومي‌
الف‌ ـ اعتقاد به‌ دين مبين اسلام‌ يا يكي‌ از اديان‌ پذيرفته شده‌ در قانون‌ اساسي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌.
ب‌ ـ پذيرفتن قانون اساسي و عدم مخالفت با نظام جمهوري اسلامي ايران.
ج‌ ـ عدم‌ وابستگي تشكيلاتي و هواداري احزاب و گروه‎هاي محارب و ملحد.
د ـ عدم سوءپيشينه كيفري به تشخيص مراجع ذي‌صلاح.
ﻫ ـ برخورداري‌ از توانايي‌ جسمي‌ لازم متناسب با رشته‌ انتخابي‌ و عدم‌ اعتياد به‌ مواد مخدر.
و ـ داوطلبان واجد شرايط بدون توجه به محدوديت سني مي‌توانند در اين آزمون ثبت‎نام و شركت نمايند.
ز ـ دانشجويان يا فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي كارشناسي و بالاتر مجاز به ثبت‌نام و شركت در اين آزمون نمي‌باشند.
2-1- شرايط اختصاصي‌
الف‌ ـ دارا بودن مدرك كارداني مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و يا شوراي عالي انقلاب فرهنگي.
تبصره- دانشجويان شاغل به تحصيل در دوره كارداني به شرط اخذ مدرك كارداني تا تاريخ 31/6/1392 براي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي نيمسال اول و دوم يا درصورت فارغ‌التحصيلي تا تاريخ 30/11/1392 منحصراً براي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي نيمسال دوم مجاز به ثبت‌نام و شركت در آزمون مي‌باشند.
ب ـ پذيرفتگان گروه آموزشي علوم پزشكي پس از فارغ‎التحصيل شدن بايد برابر طول مدت تحصيل، تعهد خدمت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بسپارند و در صورت استنكاف از انجام تمام يا قسمتي از خدمت تعهد شده، بايد دو برابر هزينه تحصيلات را تمام يا به تناسب مدتي كه خدمت نكرده اند، بپردازند.
ج- بر اساس تصميم متخذه در جلسه مورخ 20/2/1376 شوراي معاونين وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ثبت‎نام و شركت كليه كاردان‎هاي گروه آموزشي علوم پزشكي بدون رعايت سهميه‎هاي30 درصد و 70 درصد در آزمون ورودي دوره‎هاي كارشناسي ناپيوسته بلامانع خواهد بود، مشروط به اينكه مقطع كارشناسي ناپيوسته رشته تحصيلي آنان مشمول قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان باشد. در غير اين ‌صورت ملزم به انجام خدمات قانوني قبل از شركت در آزمون خواهند بود.
تبصره ـ دانشجويان مرد سال آخر مقطع كارداني در رابطه با مسئله خدمت نظام وظيفه مي‎توانند از معافيت تحصيلي براي شركت در آزمون استفاده نمايند.
د ـ دارندگان مدرك تحصيلي با ارزش بالاتر از كارداني (فوق ديپلم) حق شركت در اين آزمون را ندارند.
ه- با توجه به مصوبه جلسه شماره 748 مورخ 17/11/88 شوراي برنامه‌ريزي آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، دانش آموختگان دوره‌هاي معادل كارداني (دارندگان مدرك معادل) به شرط آن كه دوره فوق با مجوز شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار شده باشد و مدرك معادل آنان مورد تأييد وزارت متبوع باشد، مي‌توانند با همان مدرك معادل در آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته براي ادامه تحصيل در مقطع تحصيلي بالاتر شركت نمايند و در صورت قبولي ادامه تحصيل دهند.
و ـ دارندگان‌مدرك‌ معادل كارداني(معادل فوق ديپلم) مشمول ماده 27 آيين‎نامه آموزشي دوره‎هاي كارداني و كارشناسي مصوب اسفندماه 1369 شوراي عالي برنامه‎ريزي سابق كه بر اساس مصوبه جلسه 308 مورخ 12/9/1374 شوراي عالي مذكور عنوان معادل از دانشنامه آنان حذف شده است، مي‎توانند در اين آزمون متقاضي رشته‎هاي كارشناسي ناپيوسته گروه آموزشي غيرپزشكي شوند.
ز ـ بر اساس مصوبه يازدهمين جلسه شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشكي مورخ 10/10/1379 كليه دارندگان گواهي اتمام دوره و مدرك معادل مقاطع كارداني و كارشناسي نمي‌توانند در آزمون ورودي مقطع تحصيلي بالاتر (رشته‎هاي كارشناسي ناپيوسته گروه آموزشي علوم پزشكي) شركت نمايند.
ح- دارندگان مدرك معادل كارداني (معادل فوق ديپلم) مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي يا سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور كه در يكي از آزمونهاي جامع دارندگان مدرك معادل كارداني شركت و حد نصاب نمره علمي لازم را كسب نموده‌اند، مي‌توانند در آزمون رشته‌هاي تحصيلي كارشناسي ناپيوسته گروه‌هاي آموزشي غيرپزشكي ثبت‌نام و شركت نمايند. اين قبيل داوطلبان در صورت موفقيت در اين آزمون لازم است گواهي كسب حد نصاب نمره علمي لازم در آزمون جامع مدرك معادل كارداني خود را به همراه ساير مدارك لازم به دانشگاه يا مؤسسه آموزش عالي محل قبولي ارائه نمايند.
ط ـ پذيرفتگان رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي روزانه در آزمون پذيرش دانشجو از دوره كارداني به دوره كارشناسي ناپيوسته سال 1391، حق ثبت‎نام و شركت در اين آزمون را ندارند مگر اينكه به دلايل موجه از اين سازمان مجوز دريافت نموده باشند.
تبصره ـ پذيرفتگان مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و غيردولتي، دوره‎هاي نوبت دوم (شبانه) و الكترونيكي(مجازي) كليه دانشگاه‎ها و مؤسسات آموزش عالي و همچنين پذيرفتگان دانشگاه آزاد اسلامي در آزمون پذيرش دانشجو از دوره كارداني به دوره كارشناسي ناپيوسته سال 1391، در صورت نداشتن مشكل نظام وظيفه (براي برادران) مي‎توانند در اين آزمون ثبت‎نام و شركت نمايند.
ي ـ چنانچه در هر مرحله از ثبت‎نام و يا اشتغال به تحصيل مشخص گردد كه داوطلب داراي يكي از شرايط مندرج در دفترچه راهنما ي ثبت نام نبوده است، بلافاصله از ثبت‎نام، شركت در آزمون و يا ادامه تحصيل وي جلوگيري و مطابق ضوابط با وي رفتار خواهد شد.
ك- مطابق مصوبه 87 شوراي برنامه‌ريزي آموزشي و درسي علمي-كاربردي مورخ 12/12/85‌ ، دانشجويان دوره پودماني دانشگاه جامع
علمي– كاربردي ورودي سالهاي 1383 و بعد چنانچه در آزمون ورودي مقاطع بالاتر كه از طريق سازمان سنجش آموزش كشور برگزار مي‌گردد، پذيرفته شوند در صورتي كه رشته فارغ‌التحصيلي با رشته قبولي يكسان باشد، از شركت در آزمون جامع پودماني معاف مي‌گردند.
3-1- مقررات وظيفه عمومي
براساس‌ اعلام‌ سازمان‌ وظيفه‌ عمومي‌ نيروي‌ انتظامي جمهوري اسلامي ايران (معاونت مشمولان و امور معافيتها)‌، داوطلب‌ مرد لازم‌ است‌ يكي‌ از شرايط زير را دارا باشد:
1ـ دارا بودن كارت پايان خدمت.
2ـ دارا بودن كارت معافيت دائم( كفالت، پزشكي، ايثارگران و موارد خاص).
3- متولد سال 1354 و قبل از آن. اين قبيل مشمولان بايد پس از اعلام قبولي در زمان ثبت‌نام كارت معافيت دائم (معافيت رهبري) را ارائه نمايند.
4- متولدين نيمه اول سال 1342 و قبل از آن مشروط بر آنكه تغيير سن نداده باشند.
5- مشمولان داراي برگ آماده به خدمت بدون غيبت كه زمان پذيرش و ثبت‌نام آنان در دانشگاه قبل از تاريخ اعزام به خدمت (مندرج در برگ اعزام) باشد، مشروط به اين‌كه از تاريخ فراغت از تحصيل از مقطع كارداني تا زمان پذيرش در مقطع كارشناسي بيش از يكسال سپري نشده باشد.
تبصره- افرادي كه تاريخ اعزام به خدمت آنان قبل از اعلام قبولي در دانشگاه مي‌باشد لازم است در تاريخ مقرر(مندرج در برگ اعزام) به خدمت اعزام شوند. بديهي‌است در صرت قبولي در دانشگاه و دارا بودن ساير شرايط و ضوابط، جهت ادامه تحصيل از خدمت ترخيص خواهند شد. درغير اينصورت غايب محسوب شده و مجاز به ادامه تحصيل نخواهند بود.
6- دانشجويان سال آخر مقطع كارداني كه تا تاريخ 31/6/1392 در سنوات مجاز تحصيلي فارغ‌التحصيل مي‌شوند.
7- فارغ‌التحصيلان مقطع كارداني كه در سقف مجاز سنوات تحصيلي فارغ‌التحصيل شده و از تاريخ فراغت از تحصيل تا زمان پذيرش در مقطع كارشناسي بيش از يكسال سپري نشده و همچنين قبل از ثبت‌نام در دانشگاه نيز وارد غيبت نشده باشند.
توجه: داوطلباني كه مدت تحصيل آنان در مقطع كارداني بيش از سقف مجاز سنوات تحصيلي به طول انجاميده، مجاز به ادامه تحصيل در مقطع بالاتر نيستند.
8- كاركنان متعهد خدمت در سازمانها و يا وزارتخانه‌ها با ارائه گواهي اشتغال به خدمت و موافقت بالاترين مقام اجرايي سازمان مربوط براي ادامه تحصيل.
9- كاركنان پايور شاغل در نيروهاي مسلح با ارائه گواهي اشتغال به خدمت و موافقت سازمان مربوط براي ادامه تحصيل.
10- طلاب علوم ديني دارنده مدرك معادل كارداني مورد تاييد و داراي معافيت تحصيلي حوزه.
به شرطي كه مركز مديريت حوزه‌هاي علميه و يا مركز مديريت حوزه علميه خراسان و اصفهان تأييد نمايد، قادر است ضمن اينكه در حوزه به تحصيل اشتغال دارد به موازات آن در دوره كارشناسي ناپيوسته نيز تحصيل نمايد و با همان معافيت تحصيلي حوزه، اشتغال به تحصيل وي در دوره كارشناسي ناپيوسته بلامانع است. بديهي‌است در هر موقع حوزه علميه معافيت تحصيلي طلبه را خاتمه يافته اعلام نمايد، مشمول ديگر نمي‌تواند به عنوان دانشجو از معافيت تحصيلي استفاده نمايد و بايد خود را به سازمان وظيفه عمومي معرفي نمايد. اين‌گونه دانشجويان براي ثبت نام در هر ترم تحصيلي بايد موافقت‌نامه حوزه علميه مربوط را ارائه نمايند.
11- مشمولان داراي برگ معافيت موقت(پزشكي، كفالت و يا ...) در مدت اعتبار آن(بدون غيبت) كه درصورت انقضاي مدت اعتبار، حداكثر بيش از يك ماه از تاريخ معافيت موقت سپري نشده باشد. مضافاً مشروط به اينكه بيش از يكسال از تاريخ فراغت از تحصيل آنان در مقطع كارداني نيز سپري نشده باشد.
12- كاركنان وظيفه فارغ‌التحصيل در مقطع كارداني بدون غيبت اوليه. اين‌دسته از كاركنان پس از اعلام قبولي از سوي دانشگاه، با ارائه گواهي اشتغال به خدمت از يگان مربوط و صدور مجوز تحصيل از سوي وظيفه عمومي به شرط اينكه دانشجوي اخراجي نبوده باشند براي ادامه تحصيل، از خدمت ترخيص خواهند شد.
تبصره 1- كاركنان وظيفه‌اي كه خدمت آنان تا تاريخ 31/6/1392 به پايان مي‌رسد مجاز به شركت در آزمون مي‌باشند، ليكن بايد پس از قبولي و موقع ثبت‌نام در دانشگاه، گواهي يا كارت پايان خدمت ارائه نمايند.
تبصره 2- كاركنان وظيفه‌اي كه خدمت آنان تا تاريخ 30/11/1392 به پايان مي‌رسد در صورتيكه براي نيمسال اول تحصيلي پذيرفته شوند براي ادامه تحصيل از خدمت ترخيص مي‌شوند و چنانچه براي نيمسال دوم پذيرفته شوند بايد موقع ثبت‌نام در دانشگاه، گواهي يا كارت پايان خدمت ارائه نمايند.
13- دانشجويان انصرافي ساير دانشگاهها درصورتي كه در سقف مجاز سنوات تحصيلي انصراف داده باشند و همچنين از تاريخ انصراف آنان در دانشگاه و رشته قبولي تا زمان پذيرش مجدد در دانشگاه و رشته جديد بيش از يكسال سپري نشده باشد.
تذكر:
الف- مشمولان غايب مجاز به ادامه تحصيل نمي‌باشند و در صورت شركت در آزمون و قبولي در دانشگاه، مجوز تحصيلي براي آنان صادر نگرديده و دانشگاهها مجاز به ثبت‌نام از آنان نمي‌باشند.
ب- دانشجويان اخراجي دانشگاهها تا پايان خدمت دوره ضرورت و يا اخذ معافيت دايم، مجاز به ادامه تحصيل نمي‌باشند.
ج- دانشجويان شاغل به تحصيل و فارغ‌التحصيلان دوره كارشناسي مجاز به شركت مجدد در اين آزمون نمي‌باشند.
د- كاركنان وظيفه مجاز به تحصيل همزمان با انجام خدمت نمي‌باشند. اين دسته از كاركنان در صورت قبولي در دانشگاه در صورت نداشتن غيبت اوليه و دارا بودن ساير شرايط، جهت ادامه تحصيل از خدمت ترخيص خواهند شد.
ه- مدت تحصيل در مقطع كارشناسي ناپيوسته حداكثر سه سال مي‌باشد.
4-1- شرايط و ضوابط اتباع خارجي
داوطلبان شركت كننده اتباع غير ايراني، بايد علاوه بر شرايط عمومي و اختصاصي اين آزمون، داراي شرايط زير باشند و بند مربوط را در تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي علامتگذاري نمايند.
1- ثبت‌نام اتباع غير ايراني مقيم ايران منوط به داشتن يكي از مدارك اقامتي يا شناسايي معتبر زير مي‌باشد.
1-1- گذرنامه كه داراي پروانه اقامت با حداقل شش ماه اعتبار باشد.
2-1- دفترچه پناهندگي سياسي صادره از سوي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران.
3-1- كارت هويت ويژه اتباع خارجي داراي اعتبار در سال 1391، صادره از سوي اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور.
4-1- كارت اقامت موقت آمايش مرحله هشتم صادره از سوي اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور.
تبصره – در هر مرحله‌اي مغايرت شرايط داوطلب با شرايط اعلام شده فوق‌الذكر، از سوي مراجع ذي‌صلاح تشخيص داده شود، از ادامه مراحل گزينش يا تحصيل وي جلوگيري خواهد شد.
2- ثبت‌نام پذيرفتگان غير ايراني و اجراي روند امور كنسولي آنان براساس مفاد شيوه‌نامه ثبت‌نام پذيرفتگان اتباع غيرايراني كه به تصويب كارگروه دانشجويان غيرايراني رسيده است، انجام مي‌پذيرد.
3- داوطلبان غيرايراني ملزم به مطالعه دقيق مندرجات دفترچه آزمون بوده و هيچ عذري مبني بر عدم اطلاع از مفاد دفترچه‌، پذيرفته نيست.
4- چنانچه اتباع غيرايراني كه در رديف پذيرفتگان نهائي اين آزمون قرار گرفته‌اند در زمان ثبت‌نام بند 13 تقاضانامه را علامتگذاري ننموده باشند، پذيرش آنان لغو خواهد شد.
5- تحصيل همزمان اتباع غير ايراني شاغل به تحصيل در موسسات آموزش عالي در واحدهاي آموزشي دانشگاه پيام نور، جامع علمي كاربردي و مركز جامعه المصطفي(ص) العالميه ممنوع مي‌باشد.
6- اتباع غيرايراني مجاز به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي در مناطق ممنوعه تردد و اسكان اتباع خارجي نمي‌باشند. جدول آخرين وضعيت مناطق ممنوعه اسكان و اقامت در سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور درج شده‌است.
7-پذيرش اتباع غير ايراني در رشته‌هايي كه منجر به ايجاد تعهداتي براي جمهوري اسلامي ايران شود (از جمله تعهدات استخدامي) و برخي رشته‌هاي خاص و حساس ( رشته‌هاي امتحاني الكترونيك هواپيمايي، تعمير و نگهداري هواپيما، مراقبت پرواز، كليه گرايشهاي تكنولوژي ارتباطات و فناوري اطلاعات«ICT» و صنايع شيميايي) اكيداً ممنوع مي‌باشد.
8- كليه پذيرفتگان غيرايراني آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته در دوره‌هاي روزانه نيز، ملزم به پرداخت شهريه تحصيلي طبق مصوبات وزارتين علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مي‌باشند.
9- دارا بودن معدل كل مدرك كارداني حداقل 14 از 20 براي پذيرفتگان دوره كارشناسي ناپيوسته.
10- جمهوري اسلامي ايران هيچگونه تعهدي در خصوص اقامت خانواده پذيرفتگان (به استثناي همسر و فرزند داراي اقامت قانوني دانشجو) ندارد.
11- از اتباع خارجي فقط اتباع غيرايراني مقيم جمهوري اسلامي ايران، مجاز به شركت در آزمون‌ كارداني به كارشناسي ناپيوسته مي‌باشند.
12- كليه اتباع خارجي متقاضي ثبت‌نام و شركت در آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته، در صورت دارا بودن شرايط و ضوابط اعلام شده، لازم است در زمان ثبت‌نام با مراجعه به پايگاه اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org و ورود به لينك مربوط نسبت به تكميل اطلاعات درخواستي اقدام نمايند؛ كه پس از تكميل اطلاعات مورد درخواست در پايگاه اينترنتي، به اين دسته از داوطلبان يك كدپيگيري 13 رقمي داده خواهد شد كه مي‌بايست اين كد را دقيقاًً در محل مخصوصي كه در بند 13 تقاضانامه ثبت‌نام، پيش‌بيني شده است، درج نمايند.


5-1- شرايط و ضوابط اختصاصي پذيرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامي:
متقاضيان شركت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي علاوه بر دارا بودن شرايط و ضوابط عمومي مندرج در قسمت اول، دوم، سوم و چهارم بخش اول دفترچه راهنماي ثبت نام، لازم است به شرايط و ضوابط زير نيز توجه نمايند:
1- فارغ‌التحصيلان مراكز آموزش ضمن خدمت آموزش و پرورش و دانشسراهاي سابق (نه تربيت معلم) در شمول بخشنامه شماره 43000/36 مورخ 16/3/83 (موضوع شركت دانش‌آموختگان هر رشته در مقطع بالاتر تحصيلي رشته دلخواه) قرار نمي‌گيرند. اين افراد فقط مجاز به شركت در رشته‌هاي متجانس با رشته تحصيلي قبلي خود مي‌باشند و چنانچه سهواً يا عمداً در رشته ديگري شركت نمايند و پذيرفته شوند قبولي آنان منتفي تلقي مي‌گردد و حق هيچ‌گونه اعتراضي نخواهند داشت. در ضمن آن دسته از فارغ‌التحصيلان دوره كارداني كه در بالا به آنان اشاره شد در صورت قبولي در مقطع كارشناسي ناپيوسته ملزم به گذراندن حداكثر 20 واحد دروس جبراني مطابق ضوابط و مقررات جاري دانشگاه خواهند بود.
2- طلاب و فضلاء حوزه علميه كه دوره سطح يك را طبق برنامه تعيين شده در مصوبه جلسه 368 مورخ 3/11/74 شوراي عالي انقلاب فرهنگي گذرانده‌اند از كليه مزاياي علمي و استخدامي فارغ‌التحصيلان دوره كارداني دانشگاه‌ها برخوردار بوده و براساس مصوبه جلسه 568 مورخ 28/7/83 شوراي انقلاب فرهنگي، اين‌گونه افراد مي‌توانند در آزمون دوره كارشناسي ناپيوسته تمامي رشته‌هاي علوم انساني شركت نموده و پس از قبولي با ارائه گواهي اتمام دوره سطح يك مورد تأييد حوزه علميه، ادامه تحصيل دهند.
3- دانشجو موظف است كليه مقررات و ضوابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي و ضوابط خاص واحد يا مركز دانشگاهي محل تحصيل خود را كاملاً رعايت نمايد و در صورت عدم رعايت آنها در هر مرحله از تحصيل، مشمول اعمال آئين‌نامه مربوط به ضوابط گزينش دانشگاه خواهد شد.
4- چنانچه در هريك از مراحل ثبت‌نام در آزمون، برگزاري، اعلام نتايج، ثبت‌نام در دوره و يا در طول مدت تحصيل در دانشگاه آزاد اسلامي مشخص گردد كه داوطلب فاقد يكي از شرايط مندرج در دفترچه راهنما ‌بوده و يا تحت هر عنواني تخلف و سوءاستفاده نموده است، از ادامه تحصيل وي جلوگيري به عمل آمده و مطابق آئين‌نامه انضباطي دانشگاه آزاد اسلامي با او رفتار خواهد شد.
5- كاركنان واحدها و مراكز دانشگاه آزاد اسلامي در صورت شركت در اين آزمون مجاز نيستند محل خدمت خود را به عنوان محل تحصيل خويش تعيين نمايند. چنانچه اين موضوع رعايت نگردد، در صورت پذيرفته‌شدن در هر رشته و محل دانشگاهي، قبولي آنان منتفي تلقي مي‌گردد.
6- پذيرفتگان رشته‌هاي تربيت دبير تربيت بدني و علوم ورزشي و تربيت بدني و علوم ورزشي- مديريت برنامه‌ريزي تربيت بدني در زمان ثبت‌نام در واحد يا مركز دانشگاهي مربوط، ملزم به ارائه گواهي از پزشك صلاحيت‌دار از نظر دانشگاه مبني بر توانايي تحصيل در اين رشته خواهند بود، در غير اين‌صورت از ثبت‌نام و ادامه تحصيل آنان جلوگيري به عمل خواهد آمد. لازم به ‌ذكر است كه آزمون عملي جزو مواد امتحاني اين رشته نمي‌باشد.
7- كليه پذيرفتگان مي‌بايستي در زمان ثبت‌نام گواهي فراغت از تحصيل و تأييديه مدرك كارداني خود را تحويل نمايند. ريز نمرات دروس دوره كارداني را نيز بايد حداكثر دو ماه بعد از ثبت‌نام به واحد دانشگاهي مربوط تحويل دهند.
8- دانشگاه تعهدي براي تأمين خوابگاه و يا امكانات رفاهي ديگر جهت دانشجويان ندارد، ليكن چنانچه واحدهاي دانشگاهي امكاناتي در اين مورد داشته باشند، حتي‌الامكان در اختيار دانشجويان غير بومي قرار خواهند داد.
تبصره: واحدهاي آباده، ابركوه، اشكذر، بافق، سراوان، سقز، خدابنده، فريدن و كاشان داراي خوابگاه براي كليه پذيرفتگان غير بومي و واحدهاي سپيدان و مرند داراي خوابگاه براي دانشجويان خواهر غيربومي مي‌باشند.
9- با توجه به اينكه هزينه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان مؤسسه‌اي غير دولتي و غير انتفاعي عمدتاً از محل شهريه دانشجويان تأمين مي‌گردد، لذا از دانشجويان در آغاز هر نيمسال تحصيلي مبلغي به عنوان شهريه ثابت و نيز به ازاي هر واحد درسي مبلغي به عنوان شهريه متغير دريافت مي‌شود.
10- با توجه به مقررات آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي انتقال و جابجايي دانشجويان ممنوع است. لذا از آنجا كه پذيرفتگان بايد تا پايان مقطع تحصيلي در همان واحد يا مركز دانشگاهي كه در آن پذيرفته شده‌اند به تحصيل ادامه دهند، لازم است داوطلبان در انتخاب محل دانشگاهي و رعايت اولويت مورد علاقه خود كاملاً دقت نمايند.
11- چنانچه تعداد پذيرفتگان برخي از رشته‌ها در واحدها و مراكز دانشگاهي به حدنصاب لازم براي تشكيل كلاس نرسد، منطقه دانشگاهي مربوط با رعايت شرايط عمومي، پذيرفتگان را به مناسب‌ترين محل دانشگاهي كه رشته مربوط در آن داير است انتقال خواهد داد. در صورت عدم تمايل اين‌گونه افراد به تحصيل در محل تعيين شده، آنان موظف به اخذ مرخصي تحصيلي و شروع به تحصيل از سال بعد خواهند بود.
12- طول مدت تحصيل در دوره كارشناسي ناپيوسته به طور معمول 2 سال بوده كه تا حداكثر 3 سال براي رشته‌هاي غيرآموزشي و 4 سال براي رشته‌هاي آموزشي قابل تمديد مي‌باشد. در هر حال مدت تحصيل در اين دوره براي افراد مشمول خدمت وظيفه عمومي نبايد از سه سال تجاوز نمايد و چنانچه مدت مجاز تحصيل براي مشمولان مطابق مقررات ابلاغي از سازمان وظيفه عمومي تقليل يابد، اين گونه افراد موظف به رعايت آن مي‌باشند.
13- حداقل نمره قبولي در هر درس 10 و حداقل ميانگين نمرات هر نيمسال 12 مي‌باشد. دانشجو در نيمسالي كه ميانگين نمرات كمتر از 12 كسب نموده، مشروط محسوب مي‌گردد و در نيمسال تحصيلي بعد نمي‌تواند بيش از 14 واحد درسي انتخاب نمايد. چنانچه دانشجويي در دوره كارشناسي ناپيوسته دو نيمسال (اعم از متوالي يا متناوب) مشروط گردد، از ادامه تحصيل محروم خواهد گرديد.
تذكر مهم : دانش‌آموختگان دوره كارشناسي ناپيوسته كه در پايان دوره تحصيل ميانگين كل 12 و بالاتر كسب نمايند طبق ضوابط مربوطه مدرك دانشنامه رسمي دريافت خواهند نمود. بديهي است افرادي كه ميانگين كل كمتر از 12 كسب نمايند هيچ مدركي دريافت ننموده و به آنها فقط گواهي گذراندن دروس داده خواهد شد. افراد مشمولي كه با معدل كل كمتر از 12 دروس دوره را به اتمام برسانند برابر مقررات به عنوان دانشجوي اخراجي به سازمان وظيفه عمومي معرفي مي‌گردند.
14- داوطلبان رشته‌هاي آموزشي (طرح آموزش معلمان) كه شامل رشته‌هاي آموزش رياضي، آموزش علوم تجربي، تربيت معلم زبان و ادبيات فارسي، آموزش ديني و عربي، آموزش و پرورش ابتدايي و آموزش زبان انگليسي مي‌باشد، لازم است به نكات زير دقت نمايند:
1-14- آن‌دسته از داوطلبان رشته‌هاي آموزشي كه مدرك معادل كارداني از مراكز ضمن خدمت وزارت آموزش و پرورش اخذ نموده‌اند، تنها مجاز به انتخاب يكي از اين‌گونه رشته‌ها (متناسب و متجانس با مدرك كارداني خود) به شرح زير مي‌باشند :
الف - آموزش و پرورش ابتدايي : دارندگان مدرك كارداني آموزش ابتدايي، كودكان استثنائي، تربيت مربي آموزشيار نهضت سواد آموزي.
ب – آموزش رياضي : دارندگان مدرك كارداني رياضي، آمار، رياضي- تجربي (از دانشسراي راهنمايي تحصيلي سابق).
ج – آموزش علوم تجربي : دارندگان مدرك كارداني علوم تجربي، رياضي - تجربي (از دانشسراي راهنمايي تحصيلي سابق)، علوم آزمايشگاهي (از انستيتو تكنولوژي وزارت آموزش و پرورش).
د - آموزش ديني و عربي : دارندگان مدرك كارداني ديني عربي، امور تربيتي و پرورشي، تربيت معلم قرآن كريم.
هـ – تربيت معلم زبان و ادبيات فارسي : دارندگان مدرك كارداني ادبيات فارسي.
و – آموزش زبان انگليسي : دارندگان مدرك كارداني زبان انگليسي، زبان انگليسي (از دانشسراي راهنمايي تحصيلي سابق).
2-14 - هر سال تحصیلی متشكل از دو نیمسال و یک دوره تابستانی است.
3-14 - در هریک از نیمسال‌های اول و دوم سال تحصیلی هر دانشجو می‌تواند حداکثر 15 واحد و در دوره تابستانی 12 واحد درسی را
انتخاب نماید مشروط براین‌که مجموع واحدهای درسی انتخابی در طول یک سال تحصیلی از 40 واحد تجاوز نکند.
4-14- کلاس این رشته‌ها در نیمسال‌های اول و دوم در روزهای آخر هفته (پنجشنبه و جمعه ) و در ترم تابستان در طول هفته تشکیل می‌شود.
5-14- حداقل تعداد واحد درسی که هر دانشجو می‌تواند در یک نیمسال انتخاب نماید 8 واحد است.
6-14 - مدرك اعطايي به دارندگان مدرك معادل كارداني از مراكز ضمن خدمت آموزش و پرورش، مدرك داخلي قابل قبول وزارت آموزش و پرورش خواهد بود.
7-14 - از بین واحدهای دانشگاهی مجری دوره رشته‌های آموزشی، در 21 واحد دانشگاهی به‌دلایل مختلف اجرای ترم تابستانی مقدور نبوده و کلاس‌ها فقط در نیمسال اول و دوم برگزار می‌گردد لذا در این واحدهای دانشگاهی در هر نیمسال حداکثر 17 واحد درسی به دانشجو ارائه می‌شود. چنانچه دانشجویان این واحدهای دانشگاهی مایل به اخذ واحد درسی در ترم تابستانی در یکی از واحدهای دانشگاهی دیگر (که کلاس رشته مورد نظر در آنجا داير است) باشند، می‌توانند پس از اخذ موافقت واحدهای مبداء و مقصد حداکثر 6 واحد درسی را بگذرانند.
واحدهای دانشگاهی که در ترم تابستانی، درس ارائه نمی‌کنند عبارتند از :
1-آباده، 2- اهواز، 3- بروجرد، 4- بم، 5- بندرعباس، 6- بندرلنگه، 7- تهران شمال، 8- جيرفت، 9- خرم‌آباد، 10-خوراسگان، 11- زنجان، 12- سپيدان، 13- شهرري، 14- شهرضا، 15- فلاورجان، 16- قشم، 17- قم، 18- كازرون، 19-كاشان، 20- گرمسار، 21- مرودشت.
8-14- دارندگان مدرك معادل كارداني از مراكز آموزش ضمن خدمت فرهنگيان وزارت آموزش و پرورش در صورت پذيرش بايد علاوه بر دروس دوره (مندرج در سرفصل مصوب شوراي عالي برنامه‌ريزي)، تعدادي دروس جبراني نيز بگذرانند. تأكيد مي‌شود كه هيچ‌يك از دروس گذرانده شده در دوره كارداني ضمن خدمت، قابل معادل‌سازي با دروس دوره كارشناسي ناپيوسته نمي‌باشد. در ضمن اين‌گونه پذيرفته‌شدگان پس از اتمام دروس دوره كارشناسي مربوط فقط مدرك داخلي قابل قبول وزارت آموزش و پرورش را دريافت خواهند نمود.
تبصره : رشته‌هاي آموزشي منحصر به معلمان شاغل در وزارت آموزش و پرورش نيست و كليه دارندگان مدرك كارداني مي‌توانند در آزمون اين رشته‌ها شركت نمايند. در ضمن انتخاب رشته‌هاي مزبور تعهدي براي دانشگاه يا وزارت آموزش و پرورش از نظر استخدام ايجاد نمي‌كند، ضمناً فارغ‌التحصيلان مراكز ضمن خدمت آموزش و پرورش براي ادامه تحصيل در دوره كارشناسي ناپيوسته مي‌بايستي در رشته‌اي متجانس و متناسب با رشته مقطع كارداني خود، داوطلب شده و ثبت‌نام نمايند.
9-14- براساس مصوبه هيات محترم وزيران در جلسه مورخ 28/4/1377 بسيجياني كه حائز يكي از شرايط آئين‌نامه اجرائي ماده 201 باشند، مشمول قانون ايجاد تسهيلات براي ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسيجي به دانشگاهها و موسسات آموزش عالي كشور مصوب سال 1376 و آئين‌نامه اجرائي آن هستند.
تذكر1: واجدين شرايط استفاده از سهميه بسيجي فعال، فقط يكبار حق استفاده از سهميه مزبور را در صورت قبولي و ثبت‌نام دارند. بنابراين داوطلباني كه قبلاً در هريك از مقاطع تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي از سهميه مذكور استفاده كرده و ثبت‌نام نموده باشند، حق استفاده مجدد از آن را ندارند.
تذكر2 : داوطلبان واجد شرايط استفاده از اين سهميه مي‌بايست كدپيگيري دريافتي از مراكز سپاه را نزد خود نگهداري نموده تا در مرحله انتخاب رشته اين كد را در سايت اينترنتي دانشگاه آزاد اسلامي به نشاني www.azmoon.org در قسمت مربوط وارد نمايند.
تذكر 3 : داوطلبان واجد شرايط استفاده از سهميه بسيجي‌ فعال، جهت برخورداري از اين امتياز به منظور پذيرش در آزمون كارشناسي ناپيوسته در حد ظرفيت مصوب سهميه‌ها، مي‌بايستي 90% نمره كل آخرين نفر پذيرفته شده عادي (بدون سهميه) را كسب نمايند.
تذكر4 : كد پيگيري دريافتي از مراكز سپاه براي شركت در هر يك از آزمون‌ها مجزا است لذا متقاضيان با در اختيار داشتن كد پيگيري صادره جهت ساير آزمون‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي امكان بهره‌مندي از امتياز سهميه در اين آزمون را نخواهند داشت و لازم است بدين منظور كد جداگانه‌اي دريافت نمايند.
10-14- آن دسته از داوطلبان واجد شرايط كه مايلند از سهميه همسر يا فرزند جانباز 25% تا 49% استفاده نمايند جهت بهره‌مندي از سهميه مذكور، مي‌بايستي در مرحله انتخاب رشته با مراجعه به سايت اينترنتي دانشگاه آزاد اسلامي به نشاني www.azmoon.org كد مندرج در كارت ايثارگري همسر يا پدر خود را در قسمت مربوط درج نمايند.
15- ضوابط و نحوه ثبت‌نام و پذيرش بدون آزمون فارغ‌التحصيلان ممتاز مقطع كارداني:
براساس ابلاغيه شماره 732/21 مورخ 23/3/85 موضوع جلسه 16/11/84 شوراي هدايت استعدادهاي درخشان، دانشگاه آزاد اسلامي فارغ‌التحصيلان ممتاز مقطع كارداني‌ محل‌هاي دانشگاهي خود را براساس ضوابط و مقررات مذكور در ذيل اين بخش، بدون آزمون در مقطع كارشناسي ناپيوسته رشته همنام و متجانس پذيرش مي‌نمايد.
1-15- ضوابط تعيين فارغ‌التحصيلان ممتاز:
الف) معدل كل حداقل 18 داشته باشند.
تبصره 1 : دانشجوياني كه داراي دروس معادل‌سازي شده باشند اگر چه داراي معدل كل بالاي 18 باشند مشمول پذيرش بدون آزمون نمي‌شوند.
تبصره 2 : دانشجوياني كه از ماده 47 آيين‌نامه آموزشي (نيمسال جبراني) استفاده كرده باشند مشمول پذيرش بدون آزمون نمي‌شوند.
ب) جزء ده‌درصد فارغ‌التحصيلان برتر بر اساس تعداد ثبت‌نام شدگان محل دانشگاهي در رشته مربوطه و در سال ورود باشند.
تذكر1 : تعداد ده‌درصد براساس ظرفيت دوره محاسبه مي‌شود و در صورتي كه ده درصد محاسبه شده داراي اعشار باشد كوچكترين عدد صحيح بالاتر ملاك عمل قرار مي‌گيرد.
تذكر2 : رتبه اكتسابي داوطلب در آزمون ورودي مقطع كارداني ملاك عمل قرار نمي‌گيرد.
ج) حداكثر ظرف مدت چهار نيمسال فارغ‌التحصيل شده باشند.
تبصره 1 : دانشجوياني كه از مرخصي بدون احتساب در سنوات تحصيلي استفاده كرده‌اند در صورتي مشمول پذيرش بدون آزمون مي‌شوند كه مجموع تعداد نيمسال‌هاي تحصيلي آنها از چهار نيمسال تجاوز نكرده باشد.
تبصره 2 : در صورتي كه دانشجو پس از چهار نيمسال بتواند براساس ضوابط و مقررات آموزشي با اخذ درس معرفي به استاد در ترم‌ تابستاني فارغ‌التحصيل شود مشمول پذيرش بدون آزمون مي‌گردد. بديهي است ترم‌هاي تابستاني جزء نيمسال هاي تحصيلي محسوب نمي‌شود.
تبصره 3 : فارغ‌التحصيلان رشته‌هايي كه براساس سرفصل مصوب طول مدت تحصيل آنان حداقل پنج نيمسال تعريف شده باشد مي‌توانند از مزاياي پذيرش بدون آزمون برخوردار شوند. (اين موضوع شامل دروس پيش‌نياز دانشگاهي نمي‌شود و تنها سرفصل مصوب ملاك عمل خواهد بود).
د) فارغ‌التحصيلان واجد شرايط پذيرش بدون آزمون در هر سال تحصيلي تنها براي يك بار و فقط در همان دوره امكان استفاده از اين امتياز را خواهند داشت.
ه) پذيرش دانشجو فقط در رشته همنام و يا متجانس امكان‌پذير است.
تذكر : تشخيص تجانس رشته فارغ‌التحصيلي در مقطع كارداني با رشته درخواستي در دوره كارشناسي ناپيوسته بدون آزمون با مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي خواهد بود.
2-15- نحوه ثبت‌نام فارغ‌التحصيلان ممتاز جهت برخورداري از امتياز پذيرش بدون آزمون:
ثبت‌نام از متقاضيان استفاده از امتياز مذكور نيز تنها به صورت اينترنتي انجام مي‌شود و متقاضيان لازم است در تاريخي كه متعاقباً از طرف مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي اعلام خواهد گرديد به سايت مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي به نشاني: www.azmoon.org مراجعه نمايند.


3-15- توضيحات و توصيه‌هاي مهم :
1- از آنجا كه تنها يك فرم مبناي رسيدگي به درخواست متقاضيان استفاده از امتياز پذيرش بدون آزمون قرار مي‌گيرد اين گونه افراد اكيداً از ثبت‌نام‌هاي چندگانه بدين منظور خودداري نمايند.
2- متقاضيان استفاده از امتياز پذيرش بدون آزمون اكيداً از ارسال هرگونه مدرك و سند و يا تصاوير آنها به مركز آزمون خودداري نمايند.
بديهي است مركز آزمون رأساً نسبت به استعلام وضعيت اين گونه متقاضيان از اداره كل فارغ‌التحصيلان دانشگاه اقدام خواهد نمود.
3- تأكيد مي‌گردد امتياز پذيرش بدون آزمون در دانشگاه آزاد اسلامي تنها مختص فارغ‌التحصيلان ممتاز محل‌هاي دانشگاهي وابسته به دانشگاه آزاد اسلامي مي‌باشد، لذا فارغ‌التحصيلان ساير دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي از ثبت‌نام و ارسال هرگونه تقاضا در اين زمينه خودداري نمايند. اين دسته از فارغ‌التحصيلان بايستي در اسرع وقت نسبت به تسويه حساب با واحد دانشگاهي محل تحصيل اقدام و پرونده فارغ‌التحصيلي خود را تكميل نمايند.
4- از آنجايي كه صرف دارا بودن شرايط ثبت‌نام براي پذيرش بدون آزمون به منزله قبولي نيست و پذيرش براساس ظرفيت موجود و اولويت افراد مي‌باشد، لذا به منظور استفاده از امكان قبولي در آزمون،در صورت عدم پذيرش از طريق بدون آزمون به داوطلبان توصيه مي‌گردد كه در آزمون كارشناسي ناپيوسته نيز شركت نمايند.
5- مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي پس از انقضاء مهلت ثبت‌نام واجدين شرايط پذيرش را براساس معدل رتبه‌بندي نموده و با توجه به ظرفيت مربوط پذيرش اين افراد را با اولويت محل تحصيل و در صورت عدم پذيرش به صورت كشوري انجام خواهد داد. از اين رو تأكيد مي‌گردد صرف ثبت‌نام اين افراد و تأييد واجد شرايط بودن آنان به منزله قبولي تلقي نمي‌گردد.
6- پذيرفتگان از طريق امتياز پذيرش بدون آزمون تنها مجاز به تحصيل در محل دانشگاهي تعيين شده توسط مركز آزمون خواهند بود و در صورت عدم ثبت‌نام، پذيرش آنها منتفي تلقي خواهد شد.
7- دانشجوياني كه از طريق امتياز پذيرش بدون آزمون در محل‌هاي دانشگاهي ثبت‌نام مي‌كنند حق درخواست انتقال به ساير محل هاي دانشگاهي را نخواهند داشت.
8- زمان اعلام نتايج پذيرفتگان اين امتياز همزمان با اعلام نتايج آزمون كارشناسي‌ناپيوسته در سال جاري خواهد بود.
2- تكاليف داوطلب، مدارك لازم براي ثبت‌نام، ثبت‌نام براي شركت در آزمون، تاريخ برگزاري و نحوه تنظيم و تكميل فرم تقاضانامه ثبت‌نام
1-2- تكاليف داوطلبان براي شركت در آزمون
داوطلب‌ متقاضي‌ شركت‌ در آزمون‌ بايد يكايك‌ اقدامات‌ زير را به‌ موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد:
مراجعه به پايگاه اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور براي دانلود و دريافت فايل دفترچه راهنماي شماره 1
مراجعه به سايت سازمان سنجش براي خريد كارت اعتباري.
3- ثبت‌نام از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور در زمان مقرر.
4- پرينت كارت‌ شركت در‌ آزمون، با مراجعه به پايگاه اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور‌ به نشاني: www.sanjesh.org در موعد مقرر.
5- مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش كشور از تاريخ 7/12/1391 تا 13/12/1391 براي مشاهده، كنترل و درصورت نياز ويرايش و يا اصلاح اطلاعات ثبت‌نامي.
6- حاضر شدن در محل‌ و حوزة امتحاني تعيين‌ شده‌، شرکت در آزمون‌ و پاسخ دادن به سؤالها.


2-2- مدارك لازم براي ثبت‌نام
مداركي كه داوطلب براي ثبت‌نام به آنها نيازمند است به شرح زير مي باشد:
1- فايل عكس اسكن شده: داوطلب مي‌بايد يك قطعه عكس پرسنلي خود را با مشخصات زیر اسكن نموده و فايل آن را براي ارسال از طريق برنامه ثبت‌نام اينترنتي آماده نمايد.
1-1- عکس 4×3 يا 4×6 که در سال جاري گرفته شده باشد (عکس تمام رخ).
2-1- عکس اسکن شده فقط بايد با فرمت JPG باشد.
3-1- اندازه عکس اسکن شده بايد حداکثر 400×300 پيكسل و حداقل 300×200 پيكسل باشد.
4-1- تصوير داوطلب بايد واضح، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لکه باشد.
5-1- حجم فايل ذخيره شده عکس نبايد از 70 کيلو بايت بيشتر باشد.
6-1- حاشيه‌هاي زايد عکس اسکن شده بايد حذف شده باشد.
7-1- حتي‌الامکان عکس رنگي و داراي زمينه سفيد باشد.
تبصره 1: عكس خواهران بايد با حجاب و صورت كامل آنان مشخص باشد.
تبصره 2: در صورت عدم ارسال عكس، ارسال عكس غيرمعتبر يا عكس شخص ديگري بجز داوطلب، ثبت‌نام داوطلب باطل شده و حق شركت در آزمون از وي سلب مي‌گردد.
2- دريافت شماره كاربر و رمز عبور (اين اطلاعات از طريق سايت سازمان سنجش آموزش كشور مي بايستي تهيه گردد).
3-آندسته از داوطلباني كه نابينا يا كم بينا، ناشنوا يا كم شنوا و يا معلول جسمي حركتي مي‌باشند، لازم است بند مربوط را در تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي علامتگذاري نمايند و گواهي درخصوص وضعيت خود و همچنين در مورد خواستن منشي در آزمون را از سرپرست مركز پذيرش و هماهنگي سازمان بهزيستي (براي داوطلبان ساكن استان تهران) يا معاونت توانبخشي بهزيستي استان ذيربط(براي ساير استانها) دريافت و آن را حداكثر تا تاريخ 23/12/1391 به سازمان سنجش آموزش كشور - صندوق پستي 1365-15875 - واحد آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته (اداره ثبت نام) ارسال نمايند.
3-2- ثبت‌نام براي شركت در آزمون
ثبت‌نام براي شركت در آزمون‌ كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال 1392 از روز يكشنبه 6/12/1391 آغاز و تا روز ‌شنبه 12/12/1391 ادامه خواهد داشت. لازم بذكراست ثبت‌نام، منحصراً از طريق پايگاه اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org امكان‌پذير است. لذا داوطلبان لازم است اقدامات لازم را به عمل آورند.
تهيه دفترچه راهنماي ثبت‌نام در آزمون: دفترچه راهنماي ثبت نام در آزمون منحصراً از طريق پايگاه اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org قابل تهيه مي‌باشد.
پرداخت هزينه ثبت‌نام در آزمون و اعلام علاقمندي به گزينش در رشته‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي:
1-2- با توجه به اينكه پرداخت هزينه ثبت‌نام به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان لازم است به وسيله كارت‌هاي بانكي عضو شبكه شتاب كه پرداخت الكترونيكي آنها فعال مي‌باشد، با مراجعه به پايگاه اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور و پرداخت مبلغ 144.000
(يكصد و چهل و چهار هزار) ريال
به عنوان وجه ثبت‌نام نسبت به دريافت كارت اعتباري اقدام نمايند.
2-2- چنانچه داوطلبي علاقمند به شركت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي واحدهاي مختلف دانشگاه آزاد اسلامي نیز باشد، لازم است علاوه بر علامتگذاري بند 28 تقاضانامه ثبت نام و اطمينان از پذيرش در رشته امتحاني كه در آن ثبت نام نموده ، در زمان توزيع كارت شركت در آزمون نسبت به پرداخت هزينه مربوط به صورت الكترونيكي از طريق سايت سازمان سنجش آموزش كشور اقدام نمايد.

3-2- آماده نمودن مدارك و اطلاعات مورد نياز براي ثبت‌نام.
پس از دريافت فايل دفترچه ثبت‌نام از سايت سازمان سنجش و مطالعه و آشنايي با كليه شرايط و ضوابط آزمون، داوطلب بايد با مراجعه به پايگاه اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org نسبت به ثبت‌نام اينترنتي اقدام نمايد.
تذكر مهم: داوطلبان علاقمند به گزينش در رشته‌هاي مربوط به موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي مي‌توانند در زمان توزیع کارت نسبت به اعلام علاقمندي در گزينش اين رشته‌ها اقدام نمايند. بديهي است اين داوطلبان ابتدا با توجه به مندرجات دفترچه راهنماي انتخاب رشته(دفترچه شماره 2) مي‌بايست از پذيرش رشته‌ امتحاني مربوط در اين موسسات اطمينان حاصل نموده و سپس با پرداخت هزينه لازم، اقدام به انتخاب رشته‌هاي ذيربط نمايند. توضيحات تكميلي در دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي(دفترچه شماره 2) درج خواهد شد.
4-2- تاريخ برگزاري آزمون
براساس‌ برنامه‌ زماني‌ پيش‌بيني‌ شده‌، آزمون‌ پذيرش دانشجو از دوره كارداني (فوق ديپلم) به دوره كارشناسي ناپيوسته سال 1392 با توجه به رشته امتحاني داوطلبان در صبح و يا بعدازظهر روز پنج‌شنبه 24/5/1392 برگزار خواهد شد و اطلاعيه اين سازمان در خصوص تاريخ و نحوه دريافت اينترنتي كارت شركت درآزمون در پايگاه اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور و هفته‌نامه پيك سنجش مورخ 14/5/1392 و 21/5/1392 درج مي‌گردد

يادداشت‌:
هرگونه‌ تغيير از طريق‌ نشريه‌ پيك‌ سنجش‌ (هفته‌نامه‌ خبري‌ و اطلاع‌رساني‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش كشور) و پايگاه اينترنتي اين سازمان و در صورت‌ لزوم‌ از طريق‌ رسانه‌هاي‌ گروهي‌ اعلام‌ خواهد شد.
2 ـ داوطلبان در صورت‌ لزوم‌ مي‌توانند با شماره‌ تلفن‎هاي‌ 88923595 - 88923596 - 88923597 - 88923598 - 88923599 (كد 021) تماس حاصل نموده و يا از طريق سيستم پاسخگويي الكترونيكي اين سازمان نسبت به ارسال درخواست خود به روابط عمومي ‌سازمان سنجش‌ آموزش‌ كشور اقدام نمايند.
3- برخي از شرايط و ضوابط گزينش دانشجو در دانشگاهها و موسسات آموزش عالي، شرايط و ضوابط اختصاصي فرهنگيان، جدول فرهنگيان، سهميه ايثارگران، شرايط و ضوابط برخي از دانشگاههاي و موسسات آموزش عالي، مواد امتحاني و جدول ضرائب دروس تخصصي
1-3- برخي از شرايط و ضوابط گروههاي آموزشي
نظر به اينكه مفاد كلي آيين‎نامه‎هاي آموزشي، اداري و انضباطي دانشگاه‎ها و مؤسسات آموزش عالي كشور كم و بيش مشابه است، براي احتراز از تكرار، بعضي مراتب ذيلاً درج و رعايت دقيق آنها به داوطلبان توصيه مي‌شود. در مواردي كه عدول كلي يا نسبي از اين مقررات جايز يا لازم باشد، توضيح مشروح به‌طور جداگانه داده خواهد شد و اين‌گونه توضيحات موضعي فقط در همان موضع خاص نافذ و مجري است و در موارد ديگر بايد به توضيحاتي كه ذيلاً درج مي‌شود، توجه لازم معطوف داشت.
1- در هر يك از رشته‎هاي امتحاني گروه آموزشي غيرپزشكي، چنانچه رشته تحصيلي كارداني و يا مدرك كارداني داوطلب با رشته امتحاني مورد انتخاب وي مرتبط نباشد، داوطلب پذيرفته شده، ملزم به گذراندن دروس پيش‎نياز يا جبراني به تشخيص گروه آموزشي مربوط خواهد بود و شهريه واحدهاي درسي پيش‎نياز يا جبراني از دانشجو اخذ مي‎گردد.
2 ـ پذيرفتگان نبايد براي شروع و ادامه تحصيل از لحاظ قوانين شرعي و كشوري منعي داشته باشند.
3 ـ هيچ دانشجويي مجاز نيست به طور همزمان در دو رشته يا در دو مقطع تحصيل نمايد.
4 ـ استفاده از آموزش رايگان و به ‌طور كلي آموزش عالي مستلزم سپردن تعهد خدمت خواهد بود.
5 ـ كدرشته‌هاي تحصيلي نيمسال اول و نيمسال دوم را داوطلباني مي‌توانند انتخاب نمايند كه حداكثر تا تاريخ 31/6/1392 فارغ‌التحصيل شوند. دانشجوياني كه از تاريخ 31/6/1392 به بعد و حداكثر تا 30/11/1392 فارغ‌التحصيل مي‌شوند (يعني تا تاريخ 31/6/1392 فارغ‌التحصيل نمي‌شوند) در صورت اعلام ظرفيت توسط دانشگاهها و موسسات آموزش عالي، منحصراً مجاز به انتخاب كد رشته‌هاي تحصيلي نيمسال دوم مي‌باشند. به عبارت ديگر دانشجوياني‌ كه‌ تا تاريخ ‌31/6/1392 فارغ‌التحصيل‌ نمي‌شوند حق‌ انتخاب‌ رشته‌هاي‌ تحصيلي‌ نيمسال‌ اول‌ را ندارند.
6 ـ تحصيل در دانشگاه‎ها و مؤسسات آموزش عالي تمام وقت است، لذا كارمندان دولت در صورتي مي‎توانند به تحصيل بپردازند كه موافقتنامه رسمي و بدون قيد و شرط وزارتخانه يا سازمان متبوع خود را مبني بر شركت در همه كلاس‎ها، آزمايشگاه‎ها، كارآموزي‎ها و فعاليت‎هاي ديگر دوران تحصيل به همراه مدارك ثبت‎نام به مؤسسه آموزش عالي محل قبولي عرضه كنند.
7 ـ ساعات‌ تشكيل‌ كلاس‎هاي‌ دوره‌ نوبت دوم (شبانه) با نظر دانشگاه‎ها و مؤسسات آموزش عالي تعيين و اعلام مي‎شود.
8 ـ انتقال‌ دانشجويان‌ دوره‌ نوبت دوم (شبانه) ‌به‌ دوره‌ روزانه‌ ممنوع‌ است.
9 ـ متقاضيان رشته‎هاي تحصيلي گروه آموزشي علوم پزشكي، لازم است با توجه به رشته تحصيلي و يا نوع مدرك كارداني(فوق ديپلم) خود منحصراً در يكي از رشته‎هاي امتحاني گروه آموزشي علوم پزشكي، مطابق جدول شماره 2 ثبت‎نام و شركت نمايند.
10 ـ دانشجويان دوره‎هاي نوبت دوم (شبانه) تابع مقررات آموزشي دانشجويان دوره‎هاي روزانه خواهند بود، مگر در مواردي كه در آيين‎نامه طرح ايجاد دوره‎هاي نوبت دوم (شبانه) مستثني شده است.
11 ـ برنامه‎هاي آموزشي دوره‎هاي نوبت دوم (شبانه) عيناً همان برنامه‎هاي آموزشي دوره‎هاي روزانه است.
12 ـ تعيين سقف واحدهاي درسي دوره‎هاي نوبت دوم (شبانه) براي هر نيمسال تحصيلي با توجه به ساير ضوابط و مقررات در اختيار شوراي آموزشي دانشگاه يا مؤسسه آموزش عالي ذيربط خواهد بود.
13 – انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان براي دانش‌آموختگان مقطع كارداني در رشته‌هاي پرستاري، اتاق عمل، هوشبري، تكنولوژي پرتوشناسي(راديولوژي)، علوم آزمايشگاهي، فوريت‌هاي پزشكي، بهداشت دهان، (پرستاري دندانپزشكي دانش‌آموختگان از تاريخ 1/7/1386 به بعد) اجباري مي‌باشد. لذا دانش‌آموختگان اين رشته‌ها چنانچه داوطلب ادامه تحصيل در مقطع بالاتر مي‌باشند درصورتي مجاز به ثبت‌نام در آزمون و ادامه تحصيل مي‌باشند كه مقطع بالاتر رشته‌هاي فارغ‌التحصيلي آنان همان رشته‌هاي فوق‌الذكر باشد (به استثناي رشته پرستاري دندانپزشكي كه راه ادامه تحصيل آنها در رشته بهداشت عمومي مي‌باشد) و چنانچه تمايل به ثبت‌نام و ادامه تحصيل در ساير رشته‌هاي علوم پزشكي را داشته باشند مكلف به انجام خدمات قانوني و ارائه گواهي پايان خدمت و يا معافيت از آن مي‌باشند.
14 – دانش‌آموختگان رشته‌ تحصيلي كارداني بهداشت دهان به دلايل تفاوت رشته تحصيلي كارداني آنان با رشته تحصيلي كارداني بهداشت دهان و دندان از لحاظ برنامه آموزشي و داشتن تعهد 4 سال خدمت در مراكز بهداشتي- درماني روستايي، حق شركت در آزمون رشته كارشناسي ناپيوسته بهداشت عمومي را ندارند و در صورت شركت و قبولي در آزمون، قبولي آنان در زمان ثبت نام در دانشگاه يا مؤسسه آموزش عالي محل قبولي، منتفي خواهد شد. ضمناً براساس مصوبات كميسيون مواد 2 و 3 آيين نامه اجرائي قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان مورخ 5/9/1387، دانش‌آموختگان رشته تحصيلي كارداني بهداشت دهان مشمول قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان مي‌باشند.
15- دانش‌آموختگان رشته‌ تحصيلي كارداني پرستاري دندانپزشكي كه از تاريخ 1/7/1386 به بعد فارغ‌التحصيل شده‌اند، مشمول طرح لايحه نيروي انساني مي‌باشند و شركت آنان در آزمون رشته كارشناسي ناپيوسته بهداشت عمومي مستلزم گذراندن طرح لايحه مذكور مي‌باشد. ضمناً دانش‌آموختگان قبل از تاريخ 1/7/1386 در رشته تحصيلي كارداني پرستاري دندانپزشكي، به عنوان مازاد بر نياز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، از انجام خدمات موضوع قانون مذكور(طرح لايحه نيروي انساني) معاف مي‌باشند.
16- كليه دانش‌آموختگان رشته‌ تحصيلي كارداني پزشكي هسته‌اي، به عنوان مازاد بر نياز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، از انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان معاف بوده، ولي در صورت تمايل فرد و نياز مراكز خدمات گيرنده، مي‌توانند خدمات موضوع قانون مذكور را به صورت داوطلبانه به انجام برسانند.
17- كليه دانش‌آموختگان رشته‌ تحصيلي كارداني پروتزهاي دنداني، به عنوان مازاد بر نياز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، از انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان معاف مي‌باشند، لذا ادامه تحصيل در مقطع كارشناسي ناپيوسته رشته تحصيلي مذكور بدون انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان بلا‌مانع مي‌باشد.
18- برطبق مصوبه سي و هشتمين جلسه شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشكي مورخ 5/12/1387، حداقل 40 درصد از ظرفيت پذيرش دانشجو در رشته‌هاي تحصيلي كارشناسي ناپيوسته مهندسي بهداشت حرفه‌اي و مهندسي بهداشت محيط، به هر يك از دو جنس پذيرش زن و مرد اختصاص دارد.
19- در گروه آموزشي علوم پزشكي تعيين‌ سقف‌ واحدهاي‌ درسي براي هر نيمسال‌ تحصيلي با توجه‌ به‌ ساير ضوابط و مقررات‌ در اختيار شوراي‌ آموزشي ‌دانشگاه‌ مربوط خواهد بود.
20- در گروه آموزشي علوم پزشكي كاردان‎هايي‌ كه‌ در حين‌ انجام‌ طرح‌ نيروي‌ انساني‌ مي‌باشند، درصورت‌ ارائه‌ موافقتنامه‌ از بالاترين‌ مقام‌ مسئول‌ محل‌ خدمت‌ خود، مبني‌ بر عدم‌ همزماني‌ و تداخل ‌ادامه‌ تحصيل‌ با ادامه‌ خدمت‌ آنان‌، نيازي‌ به‌ ترخيص از خدمت‌ ندارند.
21- اعطاي‌ مأموريت‌ آموزشي‌ به‌ كاركنان‌ پذيرفته‌ شده‌ در دوره‌ نوبت دوم (شبانه)‌ و پرداخت‌ شهريه‌ و يا هرگونه‌ كمك‌ هزينه‌ تحصيلي‌ ممنوع‌ است‌.
22- داوطلبان هر استان كه در استخدام دستگاه‎هاي دولتي هستند بايد كد رشته محل‎هاي موجود در استان مربوط را در اولويت قرار دهند، مگر اينكه رشته مورد نظر آنان در استان محل كار وجود نداشته باشد. بديهي است در صورت عدم رعايت مفاد فوق وزارت بهداشت، درمان و آموزش علوم پزشكي با ادامه تحصيل آنان موافقت نخواهد كرد. ضمناً درصورت قبولي، امكان معرفي اين قبيل افراد بعداز اعلام نتايج به اولويتهاي بعدي نخواهد بود.
23- كاردان‎هاي‌ شاغل‌ و نيز كاردان‎هاي‌ متعهد خدمت‌ رشته‌هاي‌ بهداشت‌ محيط، بهداشت خانواده و مبارزه با بيماريها در صورت‌ پذيرفته‌ شدن‌ در آزمون‌ كارشناسي ناپيوسته‌ تنها پس‌ از ارائه‌ موافقتنامه از سازمان‌ متبوع‌ مجاز به‌ ثبت‎نام‌ و ادامه‌ تحصيل‌ خواهند بود.
24- براساس ماده 10 دستورالعمل بازپرداخت صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت، آن دسته از فارغ‌التحصيلان مقطع كارداني دانشگاههاي علوم پزشكي كه از مزاياي صندوق بهره‌مند شده‌اند، درصورت قبولي در آزمون، لازم است براي ثبت‌نام از صندوق رفاه مجوز ادامه تحصيل يا تسويه حساب دريافت نمايند و تأييديه مربوط را هنگام ثبت‌نام به دانشگاه محل پذيرش ارائه نمايند.
25- مصوبه جلسه شماره 748 مورخ 17/11/88شوراي برنامه‌ريزي آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري درخصوص دانش‌آموختگان دوره‌هاي كارداني پيوسته، داراي مجوز رسمي از شوراي گسترش آموزش عالي كه معدل دوره كارداني آنها كمتر از 14 باشد، در جلسه 789 به شرح زير اصلاح گرديد:
"دانش‌آموختگان مذكوردر صورت قبولي در رشته مرتبط در دوره كارشناسي ناپيوسته نياز به گذراندان واحد جبراني ندارند در غير اينصورت مي‌بايست 24 واحد جبراني بگذراند."
26- مطابق مصوبه 45 مورخ 7/12/1389 شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشكي، به منظور فراهم شدن امكان ادامه تحصيل كاردانهاي مامايي شاغل، اين قبيل كاردان‌ها از سال تحصيلي 92-1391 به مدت سه دوره (دوره اول سال 1391 و دوره دوم سال 1392) مي‌توانند از سهميه 40 درصدي در رشته محلهاي دوره‌هاي روزانه و شبانه در همان استان محل اشتغال براي ادامه تحصيل در رشته تحصيلي كارشناسي ناپيوسته مامايي استفاده نمايند. شرط استفاده از سهميه فوق دارا بودن حداقل يكسال سابقه كار به صورت رسمي، پيماني و يا قراردادي و سپردن تعهد خدمت به ميزان سه برابر مدت تحصيل در همان استان محل خدمت مي‌باشد.
27- پذيرش دانشجو در برخي از رشته‌هاي امتحاني (آمار، باستان شناسي، تربيت معلم قران كريم، مترجمي زبان انگليسي و مديريت «كليه گرايشها»، طراحي پوشاك و موسیقی) منحصراً در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي غير انتفاعي صورت مي‌گيرد.


2-3- شرايط و ضوابط اختصاصي فرهنگيان رسمي و يا پيماني وزارت آموزش و پرورش
1ـ دارا بودن حكم كارگزيني مبني بر استخدام رسمي يا پيماني در زمان ثبت‌نام در آزمون(مشروط به تداوم اشتغال در آموزش و پرورش).
تبصره 1- تاريخ صدور حكم استخدام رسمي و يا پيماني داوطلبان بايد قبل از پايان مهلت قانوني ثبت‌نام در آزمون باشد در غير اينصورت مجاز به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي ويژه فرهنگيان نبوده و در صورت انتخاب و قبولي، قبولي آنان "لغو" مي‌گردد.
تبصره 2- معلمان حق‌التدريس و آموزشياران نهضت سوادآموزي كه تا پايان مهلت قانوني ثبت‌نام در آزمون فاقد حكم كارگزيني رسمي و يا پيماني باشند مجاز به شركت در آزمون نيستند.
2ـ دارا بودن فرم موافقتنامه كتبي مبني بر موافقت با ادامه تحصيل شاغلان رسمي يا پيماني از اداره آموزش و پرورش محل خدمت خود بر‌اساس شرايط مندرج در فرم معلم و دستورالعمل مربوط( داوطلبان بايد براي دريافت اين فرم به ادارات آموزش و پرورش محل خدمت خود مراجعه نمايند و پس از دريافت، آن را نزد خود نگهدارند و نيازي به ارسال آن به سازمان سنجش نمي‌باشد).
تبصره: عدم ارائه فرم معلم توسط محل خدمت به منزله نداشتن شرايط ثبت‌نام در آزمون است. لذا درصورتي كه داوطلب بدون داشتن موافقتنامه كتبي(فرم معلم) در آزمون شركت نموده، پذيرفته شود قبولي وي "كان لم يكن" تلقي خواهد شد.
3- عدم اشتغال به تحصيل در هر يك از دوره‌هاي تحصيلي اعم از پيوسته، ناپيوسته و ... در دانشگاهها و موسسات آموزش عالي دولتي يا غيردولتي.
4- فرهنگياني كه به هر نحوي قبلاً مدرك كارشناسي (پيوسته يا ناپيوسته) و بالاتر از دانشگاهها و موسسات آموزش عالي دولتي و غيردولتي يا آزاد بصورت معادل يا غير معادل دريافت نموده‌اند مجاز به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي ويژه فرهنگيان نمي‌باشند.
5- چنانچه آمار پذيرفتگان در هر يك از كدرشته محل‌ها، براي تشكيل كلاس به حد نصاب لازم(حداقل 15 نفر) نرسد، قبولي اين افراد در آزمون لغو مي‌شود.
6- كليه رشته‌هاي تحصيلي ويژه فرهنگيان در گروههاي مختلف امتحاني، مخصوص شاغلان رسمي و يا پيماني واجد شرايط آموزش و پرورش مي‌باشد، لذا ساير داوطلبان اعم از قراردادي، قرارداد تطبيقي نهضت سواد آموزي، شركتي، معلمان حق‌التدريس، آموزشياران نهضت سوادآموزي، حق‌التدريسي‌هاي مدارس غيرانتفاعي و ...، مجاز به انتخاب اين رشته‌ها نبوده و در صورت انتخاب و قبول شدن، قبولي آنان لغو خواهد شد.
7- علاوه بر شرايط و ضوابط اختصاصي يادشده، رعايت شرايط عمومي و ساير ضوابط كلي مندرج در دفترچه راهنماي ثبت نام كه داوطلبان ملزم به رعايت آن هستند، براي فرهنگيان الزامي است.
8- با توجه به قانون مديريت خدمات كشوري و ممنوعيت اعطاي مأموريت آموزشي، فرهنگيان محترم در خارج از ساعت اداري موظف خود مي‌توانند ادامه تحصيل دهند. (تلاش مي‌شود در صورت امكان بعضي از كلاسها در روزهاي پنج‌شنبه و جمعه تشكيل شود.)
تبصره- كلاس‌هاي نيمه‌حضوري دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي در روزهاي پنج‌شنبه و در صورت نياز جمعه‌ها برگزار خواهد شد.
9- تغيير رشته پس از قبولي در آزمون و يا در طول تحصيل امكان‌پذير نيست.
10- چنانچه فردي با اطلاعات نادرست پذيرفته شود و يا متعاقب آن مشخص شود كه شرايط لازم را نداشته است در هر مرحله از ثبت‌نام يا تحصيل، قبولي وي لغو مي‌گردد و حسب مورد مكلف به پرداخت خسارتهاي ناشي از آن خواهد بود.
11- مسئوليت ناشي از عدم رعايت ضوابط عمومي و اختصاصي مندرج در دفترچه راهنماي ثبت نام به عهده داوطلب بوده و هيچگونه حقي براي وي ايجاد نمي‌كند.
12- بنا به تفويض شوراي عالي انقلاب فرهنگي در جلسه 221 مورخ 23/1/1390 شوراي معين شوراي عالي انقلاب فرهنگي و بنا به پيشنهاد وزير آموزش و پرورش، ماده واحده "امكان شركت نمودن فرهنگيان داراي مدرك معادل كارداني در آزمون كارشناسي ناپيوسته "به تصويب رسيده‌است.
براساس ماده واحده فوق، فرهنگيان داراي مدرك معادل كارداني مي‌توانند در آزمون‌هاي سراسري سازمان سنجش آموزش كشور در مقاطع تحصيلي بالاتر شركت نموده و در صورت قبولي در آن مقطع ادامه تحصيل داده، در پايان مدرك رسمي دريافت نمايند.
تبصره 1 - وزارت آموزش و پرورش موظف است صرفا در رشته‌ها و مناطق مورد نياز اين مصوبه را اعمال نمايد.
تبصره 2 - شمول اين مصوبه صرفاً نسبت به افرادي كه تا تاريخ 3/9/1377 مدرك معادل اخذ نموده‌اند، مي‌باشد.
تبصره 3- واحدهاي درسي مقطع تحصيلي پائين‌تر افراد پذيرفته در آزمون، بايستي مورد ارزشيابي قرار گرفته تا در صورت نياز نسبت به گذراندن واحدهاي اساسي و ضروري اقدام شود.
نكات مهم:
كليه پذيرفتگان ملزم به گذراندن دروس پيش‌نياز دانشگاهي و يا جبراني خواهند بود.
امكان استفاده از خوابگاه براي دانشجويان در حد امكانات موجود با رعايت ضوابط و مقررات مربوط، فراهم خواهد شد.
3- اعطاي مأموريت آموزشي صرفاً در چارچوب دستورالعمل مربوط فقط براي ايثارگران واجد شرايط مقدور مي‌باشد.

3-3- جدول رشته‌هاي تحصيلي ويژه فرهنگيان شاغل رسمي و يا پيماني وزارت آموزش و پرورش
رشته‌هاي تحصيلي كارشناسي ناپيوسته ويژه فرهنگيان در پرديس‌ها و واحدهاي تابعه دانشگاه فرهنگيان وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه تربيت دبير شهيد رجائي درجدول شماره 1- قسمت سوم دفترچه راهنما درج شده است.
پذيرش دانشجو درپرديس‌ها و واحدهاي تابعه دانشگاه فرهنگيان بصورت كشوري مي باشد، ظرفيت و محل پذيرش دانشجو متعاقباً در دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (دفترچه شماره 2) آزمون مربوط درج خواهد شد.
پذيرش دانشجو در رشته هاي تحصيلي «تربيت بدني و علوم ورزشي» و «آموزش هنرهاي تجسمي» پرديس ها و واحدهاي تابعه دانشگاه فرهنگيان به روش نيمه‌متمركز صورت مي‌گيرد.
پذيرش دانشجو در رشته هاي تحصيلي «تربيت بدني و علوم ورزشي» و «علمي-كاربردي ارتباط تصويري» دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي به روش نيمه‌متمركز صورت مي‌گيرد.
4-3- سهميه ايثارگران
هر يك ‌از داوطلبان ‌متقاضي‌ سهميه‌ ايثارگران مي‌توانند بر اساس‌ شرايط خود كه ‌در بندهاي‌ «الف‌» تا « ج» ذيل ‌آمده ‌است، ‌متقاضي‌ اين‌ سهميه‌ شوند.
الف) رزمندگاني كه بر اساس ماده 1 و تبصره‌هاي چهارگانه ماده مذكور در آيين‌نامه اجرايي قانون ايجاد تسهيلات براي ‌ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب‌ بسيجي ‌به دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش ‌عالي‌ از تاريخ ‌31/6/1359 لغايت‌ 31/6/1367 حداقل‌ شش‌ (6) ماه‌ متوالي‌ يا متناوب‌ داوطلبانه‌ در مناطق‌ عملياتي ‌جبهه‌هاي‌ نبرد حق‌ عليه‌ باطل‌ حضور داشته‌اند، لازم‌ است‌ ضمن مراجعه به ارگان ذيربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا وزارت جهاد كشاورزي) نسبت به تكميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان اقدام نمايند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترك سپاه پاسداران (سازمان بسيج مستضعفين) يا وزارت جهادكشاورزي مورد تائيد نهائي قرار گيرد.
تذكرمهم: داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران(سازمان بسيج مستضعفين) و ستاد كل نيروهاي مسلح لازم است پس از تكميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان نسبت به دريافت كد پيگيري 12 رقمي از واحد مربوط اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در محلي كه در تقاضانامه اينترنتي در نظر گرفته شده درج نمايند.
تبصره ‌1- كد پيگيري 12 رقمي سهميه ارگان سپاه پاسداران و يا نيروهاي مسلح براي هر آزمون در هر سال متفاوت مي‌باشد. لذا داوطلبان ضرورت دارد براي ثبت‌نام در هر آزمون با مراجعه به واحد مربوط نسبت به دريافت كد پيگيري 12 رقمي مخصوص همان آزمون اقدام كنند.
تبصره‌2- مناطق‌ عملياتي‌ بر اساس‌ مصوبات‌ شوراي‌ عالي‌ دفاع‌ تعيين‌ مي‌شود.
تبصره‌3- مدت‌ حضور يا خدمت‌ در جبهه‌ سربازان‌ و پاسداران‌ وظيفه‌ و همچنين‌ تعهدات‌ و مأموريت‌هاي‌ خدمتي‌ پرسنل‌ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌هاي‌ نظامي‌ در جبهه‌ و نيز طرح‌ 6 ماهه‌ دانشجويان‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌، حضور داوطلبانه‌ تلقي‌ نمي‌شود.
تبصره 4- فرزندان و همسران رزمندگاني كه منحصراً مدت حضور در جبهه را دارند، مشمول استفاده از اين سهميه نخواهند بود.
تبصره 5- داوطلبان ‌متقاضي ‌استفاده ‌از سهميه ‌رزمندگان (سازمان بسيج مستضعفين) درصورت ‌عدم‌ تأييد سهميه ‌به‌ واحدهاي ‌تابعه‌ شهرستانهاي ‌محل‌ تشكيل پرونده مراجعه ‌نمايند.
تبصره 6- بسيجيان فعال و عادي پايگاههاي مقاومت بسيج مشمول استفاده از سهميه ايثارگران(رزمندگان) نمي‌شوند.
ب) جانبازان‌ 25% و بالاتر‌، فرزند و همسر جانبازان 50% و بالاتر، آزادگان‌ و فرزندان‌ و همسران‌ آنان‌، و همچنين‌ فرزندان ‌و همسران‌ شهدا، مفقودين ‌و اسرا براي ‌استفاده‌ از سهميه ايثارگران لازم است مورد ايثارگري مندرج در بند 9 تقاضانامه ثبت‌نام را علامتگذاري نمايند و نيازي به مراجعه به سايت ايثار ندارند.
تبصره - در اين آزمون، خانواده محترم شهدا (خواهر و برادر شهيد) داراي سهميه نمي‌باشند و شامل سهميه ايثارگران نمي‌شوند.
ج- آن‌دسته از پرسنل كادر ثابت، پيماني و وظيفه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران كه از تاريخ 31/6/1359 تا 31/6/1367 حداقل 6 ماه پيوسته و يا 9 ماه ناپيوسته علاوه بر ميزان موظفي شركت در عمليات به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته‌اند، با تأييد بالاترين مقام هريك از نيروهاي مسلح(ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران، ستاد كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، نيروي انتظامي، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و ستاد كل نيروهاي مسلح) مي‌توانند از مزاياي اين قانون استفاده نمايند. اين قبيل افراد مي‌توانند ابتدا به واحدهاي تابعه مراجعه و فرم مخصوص استفاده از سهميه ايثارگران در آزمون مربوط را تكميل نمايند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد كل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مورد تأييد نهايي قرار گيرد. اين دسته از داوطلبان لازم است ضمن علامتگذاري در بند مربوط در تقاضانامه ثبت‌نامي نسبت به درج كد 12 رقمي پيگيري در محل مربوط اقدام نمايند.
تذكرات مهم:
1- جانبازان ‌با درصد جانبازي حداقل 25% و آزادگان در صورت دارا بودن مدت حضور در جبهه، به ارگان ذيربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا وزارت جهاد كشاورزي) مراجعه و با ارائه كارت جانبازي و يا آزادگي، فرم مخصوص استفاده از مدت حضور در جبهه را تكميل نمايند، تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام، توسط ستاد مشترك سپاه ‌پاسداران (سازمان بسيج مستضعفين) و يا وزارت جهاد كشاورزي مورد تائيد نهائي قرارگيرد و درگزينش نهائي به مدت جبهه معادل شده با درصد جانبازي و مدت اسارت اضافه گردد.(اين قبيل داوطلبان نيازي به دريافت كدپيگيري 12 رقمي از ارگان سپاه پاسداران (سازمان بسيج مستضعفين) ندارند و ملاك شناسايي آنان همان علامتگذاري مورد 4 و يا 5 بند 9 تقاضانامه مي‌باشد.
2- بر اساس‌ تبصره ‌2 ماده ‌10 آيين‌نامه ‌اجرايي‌ قانون ‌ايجاد تسهيلات‌ براي‌ ورود رزمندگان‌ و جهادگران‌ داوطلب ‌بسيجي‌ به‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش ‌عالي‌ مصوب 18/2/1368 هيأت‌ محترم‌ وزيران و قانون اصلاح‌ قانون‌ مذكور مصوب 11/9/71 مجلس‌ محترم‌ شوراي‌ اسلامي‌، داوطلبانــي‌ كه‌ از سـال‌ 1368 به‌ بعد يك‌ نوبت‌ با سهميه‌ رزمندگان‌ در آزمون‌هاي‌ ورودي‌ پذيرفته‌ شده‌اند، در صورتي‌ كه‌ داراي‌ حداقـل‌ مدت‌ 12 ماه‌ حضور داوطلبانه‌ در جبهه‌هاي‌ نبرد حق‌ عليه‌ باطل ‌باشند، ( درخصوص جانبازان با جانبازي 25 درصد و يا آزادگان با حداقل 6 ماه اسارت به تذكر مهم فوق توجه شود) در اين‌ آزمون‌ با سهميه‌ رزمندگان‌ شركت‌ نمايند. در غير اين‌ صورت‌ حق‌ استفاده‌ از سهميه‌ رزمندگان‌ در آزمون‌ كارداني به كارشناسي ناپيوسته ‌سال‌ 1392 را نخواهند داشت‌.
3- داوطلبان‌ واجد شرايط كه با استفاده از سهميه ايثارگران در آزمون‌‌ كارداني به كارشناسي ناپيوسته ‌سنوات‌ گذشته ‌شركت‌ كرده‌اند، لازم است براي‌ استفاده‌ از سهميه‌ ايثارگران ‌در اين آزمون طبق توضيحات فوق عمل نمايند. ضمناً كليه داوطلبان (رزمنده، شاهد و ايثارگر ) در اين آزمون در سهميه ايثارگران (رزمندگان)گزينش مي‌شوند.
تبصره 1: آندسته از داوطلباني كه با استفاده از سهميه ايثارگران(رزمندگان) در دوره روزانه آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته پذيرفته شده باشند مطابق ضوابط حق استفاده مجدد از سهميه مذكور در آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال 1392 را نخواهند داشت.
تبصره 2: براساس مصوبه پنجاه و چهارمين جلسه كميته مطالعه و برنامه‌ريزي كنكور، آن‌دسته از داوطلبان سنوات قبل كه با استفاده از سهميه‌هاي شاهد و ايثارگر در رديف پذيرفتگان رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي شبانه و نيمه‌حضوري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و يا دوره‌هاي مجازي (به جز دوره‌هاي روزانه در دانشگاه‌هاي دولتي) قرار گرفته‌اند، در صورت انصراف از رشته قبولي خود فقط يك بار، مجاز به استفاده مجدد از سهميه‌هاي مربوط در آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال 1392 خواهند بود.
تبصره 3: داوطلبان متقاضي رشته‌هاي مربوط به دانشگاه آزاد اسلامي توجه داشته باشند كه موضوع تبصره يك(1) فوق شامل پذيرفتگان واحدهاي مختلف دانشگاه آزاد اسلامي نمي‌باشد.
5-3- شرايط و ضوابط برخي از دانشگاهها و موسسات آموزش عالي
شرايط و ضوابط برخي از دانشگاهها و موسسات آموزش عالي شامل دانشگاه علوم پايه انتظامي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران (كد رشته امتحاني 516 ) و مركزآموزش عالي هوانوردي و فرودگاهي كشور(كدرشته‌هاي امتحاني 201 ، 205 و 212 ) در قسمت پنجم دفترچه راهنما درج شده است.
نحوه انتخاب رشته و پذيرش نهايي:
داوطلبان پس از شركت در آزمون به منظور انتخاب رشته‌محلهاي تحصيلي، لازم است براساس برنامه زماني كه متعاقباً و به تفصيل در دفترچه انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (دفترچه شماره 2) اعلام خواهد شد دردهه دوم شهريور ماه 1392 اقدام نمايند.

 

 

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious

مطالب مرتبط

اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©