* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


دکتری مدیریت

مدیریت علم دانستن و هنر به کار بستن دانسته هاست تا از این طریق در جهت اداره سازمان ها و حل مشکلات جوامع اقدام شود. هدف از ادامه تحصیل در مقطع دکتری مدیریت، خلق و ارائه دستاوردهای نظری و عملی نوین در این زمینه و آشنایی با مبانی نظری و فلسفی آن است.

میان رشته ای و بین رشته ای بودن دانش مدیریت شرایطی را ایجاد کرده است که دانش آموختگان سایر رشته ها نیز بتوانند مسائل مدیریتی را از منظر رشته های تخصصی خود مورد بررسی قرار دهند و مرزهای این دانش را گسترش دهند. به عبارت دیگر علاوه بر دانش آموختگان کارشناسی ارشد رشته مدیریت، مدیران حرفه ای سازمان ها و دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی سایر رشته ها علاقه زیادی به ادامه تحصیل در مقطع دکتری مدیریت از خود نشان می دهند. رغبت نسبت به دکتری مدیریت به اندازه ای است که بیشترین تعداد شرکت کننده در میان رشته های مختلف فنی و مهندسی، علوم پایه و علوم انسانی به این رشته اختصاص دارد و در سال های اخیر حدود 15000 داوطلب این رشته با یکدیگر رقابت می کنند.

داوطلبانی که خواهان ادامه تحصیل در مقطع دکتری رشته های مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت فناوری اطلاعات، مدیریت صنعتی، مدیریت رسانه، مدیریت تکنولوژی، سیاست گذاری علم و فناوری، گردشگری، مدیریت پیشگیری از جرم، مدیریت توسعه، مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز، کارآفرینی، آینده پژوهی، مالی و مدیریت سازمان های دولتی هستند باید در آزمون دکتری مجموعه مدیریت شرکت کرده و به سؤالاتی یکسان که از دروس تخصصی مبانی سازمان و مدیریت، اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام، آمار و روش تحقیق به همراه سؤالات عمومی زبان و استعداد تحصیلی طرح می شود، پاسخ دهند و پس از موفقیت در این آزمون در مصاحبه های تخصصی دانشگاه ها شرکت کنند.

برای انتخاب گرایش مناسب برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری مدیریت توجه به دو نکته ضروری است:

نخست اینکه علاقه صرف به گرایش خاص ضامن پذیرفته شدن افراد در مقطع دکتری نیست. زیرا داوطلبان علاوه بر آزمون ورودی و کسب حد نصاب لازم در آن، باید در مصاحبه های تخصصی گرایش های مختلف که توسط اساتید متخصص آن برگزار می شود شرکت نمایند و عدم تسلط بر مباحث نظری و فقدان تجارب مرتبط با گرایش مدنظر، احتمال پذیرفته شدن آنها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

دوم اینکه انتخاب گرایش با توجه به میزان رقابت یا عدم رقابت در گرایش ها ملاک مناسبی برای انتخاب گرایش نیست. به عبارت دیگر انتخاب گرایشی خاص با این استدلال که تعداد شرکت کنندگان و متقاضیان آن کمتر است، امری غیرمنطقی محسوب می شود. بنابراین انتخاب گرایش مدیریتی صحیح برای هر فرد، به میزان قابل توجهی به سوابق حرفه ای، آموزشی و پژوهشی وی بستگی دارد.

 

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©