مشاوره عمومی

توجه: برای مشاهده پاسخ سؤال، بر روی سؤال موردنظر کلیک کنید.

الف - ثبت نام و موارد قانونی

◊ مي‌خواهم براي مقطع ارشد ادامه تحصيل بدهم ولي براي انتخاب رشته سردرگم هستم و نمي‌دانم چه رشته‌اي را انتخاب كنم كه حتماً قبول شوم و بتوانم از عهده‌ي درس‌ها و مطالعه‌ي آنها برآيم؟

برای انتخاب رشته عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند: علاقه، سابقه تحصیلی، بازار کار، میزان زمان آزاد برای مطالعه، میزان شرکت کننده‌ها در آن رشته. اگر بخواهیم یک الگوریتم برای این انتخاب معرفی کنیم باید به خودمان برای این عوامل ذکر شده نمره بدهیم:
1- علاقه ..... نمره از 30 نمره
2- میزان زمان آزاد برای مطالعه .... نمره از 20 نمره
3- سابقه تحصیلی .... نمره از 15 نمره
4- بازار کار .... نمره از 20 نمره
5- میزان شرکت کننده‌ها در آن رشته .... نمره از 15 نمره رشته‌ای که در آن نمره‌ها بالاتر است می‌تواند انتخاب مناسب تری باشد.
ترجیحاً نمره برای رشته‌ای که انتخاب می‌کنیم بالاتر از 70 باشد.

◊ مقرارت نظام وظيفه عمومي در مورد داوطلبين مرد به چه صورت است؟

در اين مورد به دفترچه آزمون در قسمت مربوطه مراجعه كنيد. داوطلبين آقا بايد يكي از شرايط زير را حتماً دارا باشند :
ـ كارت پايان خدمت
ـ كارت معافيت كفالت يا پزشكي دايم و يا كارت معافيت دايم زمان صلح يا فرم كامپيوتري
ـ متولد سال 1354 و قبل از آن
ـ داشتن دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غيبت
ـ فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي كارشناسي يا كارشناسي ارشد متعهد خدمت سازمان‌ها يا وزارت‌خانه‌ها با ارائه گواهي
ـ دانشجوی سال آخر كه تا شهريور ماه فارغ‌‌التحصيل شود.
ـ پرسنل شاغل رسمي در نيروي نظامي يا انتظامي
ـ طلبه دارنده مدرك ليسانس (كارشناسي)
ـ فارغ‌التحصيل دوره‌هاي كارشناسي و كارشناسي ارشد كه حداكثر تا تاريخ مقرر دوران خدمت وظيفه آنها به پايان برسد.

◊ امسال مي‌خواهم در كنكور سراسري شركت نمايم با توجه به اينكه متأهل هستم در صورت قبولي در شهرستان مي‌توانم انتقالي بگيرم يا خير؟

البته سعي كنيد كه شهرهايي را مورد انتخاب قرار دهيد كه نزديك محل سكونتتان باشد و نياز به انتقالي نداشته باشيد ولي در صورتي كه در شهرستان قبول شويد ميتوانيد به علت شاغل بودن همسرتان پس از گذشت حداقل يك ترم درخواست انتقالي داده و براي پذيرفته شدن در صورتي كه واحد دانشگاهي محل سكونتتان رشته مورد نظر را داشته باشد مي توانيد انتقالي بگيريد. البته شرايط ديگري هم جهت انتقالي وجود دارد كه با مراجعه به سايت مؤسسه و همچنين سايت‌ سازمان سنجش و يا دانشگاه آزاد مي‌توانيد از آنها مطلع شويد.

◊ من فقط مدارك ستاره‌دار را ارسال نمودم و بقيه مدارك مانند گواهي معدل، مدارك رزمندگي، پشت كارت ملي را چون ستاره‌دار نبود ارسال نكردم. آيا بايد آنها را نيز ارسال مي‌كردم؟ حالا چه كار بايد كرد؟

مدارك ستاره‌دار براي كليه داوطلبان الزامي مي‌باشد در حالي كه بر حسب شرايط هر داوطلب بايستي ارسال گردد و در صورت عدم ارائه نقص مدرك محسوب ميشود و بايد ارسال شود. اگر قسمتي از مدارك خود را ارسال نكرده ايد مي توانيد به واحد نقص سازمان سنجش مراجعه کرده و مدارك مربوطه را تحويل دهيد. در غير اين صورت اگر بر فرض شما مي خواهيد از سهميه رزمندگان استفاده كنيد و مدارك نقص داشته باشد سهميه در نظر گرفته شده براي شما لحاظ نمي گردد.

◊ من فارغ‌التحصيل رشته آموزش زبان انگليسي هستم. مي‌خواهم در مقطع ارشد كامپيوتر ادامه تحصيل دهم به نظر شما مي‌توانم موفق شوم يا اينكه رشته‌ي اصلي خود را ادامه دهم ؟

شما بايد يك ارزيابي كلي از خود انجام دهيد و بر حسب نوع شغل و توانايي‌ها و استعدادهايي كه داريد رشته دوره ارشد را انتخاب كنيد. رشته‌اي مثل رشته كامپيوتر رشته‌اي است كه شما بايد از پايه آن را شروع كنيد و در دوران ارشد امكان اينكه كه دراين رشته موفق شويد بسيار كم است. رشته اي را انتخاب كنيد که حداقل مربوط به رشته كارشناسي باشد يا حداقل به رشته تحصيليتان نزديك باشد.

◊ دانشجوياني كه مدرك معادل دارند مي‌توانند در آزمون شركت كنند ؟

خير. فقط مداركي كه مورد تاييد وزارت علوم و تحقيقات باشد می توانند در آزمون شرکت کنند. به طور مثال دارندگان مدرك از دانشگاههاي دولتي ( روزانه – شبانه – غيرانتفايي- متمركز و نيمه متمركز – پيام نور) و دانشگاه آزاد و علمي كاربردي و همچنين دارندگان مدرك حوزوي كه مورد تاييد سازمان مربوطه قرار گرفته باشد مي توانند در آزمون كارشناسي ارشد شركت نمايند لازم به ذكر است دارندگان مدرك تحصيلي از خارج كشور كه دانشگاه مربوطه مورد تاييد وزارت علوم و تحقيقات باشد ممانعتي از شركت اين افراد در آزمون انجام نمي گيرد.

◊ ميزان سهميه و درصد آن در كنكور به چه صورت است؟‌ آيا بسيجي عادي مشمول سهميه رزمندگان مي شود يا خير؟

از كل ظرفيت رشته‌ها 40% مربوط به سهميه رزمندگان و 60% درصد مربوط به سهميه مناطق و نهادها و 5% ظرفيت اضافه براي شاهد در نظر گرفته مي‌شود. از 60% سهميه مناطق و نهادها و 80% مربوط به داوطلبان بومي و 205 به صورت آزاد براي ساير مناطق است. خير بسيجي عادي مشمول سهميه رزمندگان نمي شود و سهميه فقط به كساني تعلق مي گيرد كه درجه رزمندگي دارند.

ب- آزمون آزمایشی

◊ آیا واقعاً استفاده از کنکورهای آزمایشی لازم است و تاثیری بر روند مطالعه دارد؟

کنکور آزمایشی همانطور که از اسم آن پیداست، امری است آزمایشی. یعنی ما می‌خواهیم به صورت آزمایشی متوجه این نکته شویم که نحوه مطالعه ما چگونه بوده است. آیا نحوه مطالعه ما صحیح بوده است یا خیر؟ آیا از منابع خوبی استفاده می‌کنیم؟ آیا روش‌های صحیح آزمون دادن را بلد هستیم و می‌توانیم آن‌هارا بکار گیریم؟
چه خوب است جواب این سوالات را قبل از کنکور اصلی بفهمیم نه سرجلسه کنکور کارشناسی ارشد یا بعد از آن!!
از دیگر فواید کنکور آزمایشی ایجاد یک چارچوب برنامه‌ریزی برای مطالعه است. و این که پی ببریم در هر بازه زمانی چه حجم از مطالب را باید مطالعه کنیمٰ، کی دوره کنیم، کی جمع بندی کنیم و ... در واقع به برنامه مطالعاتی ما جهت و هدف‌های کوتاه مدت و میان مدت می‌دهد.
از مزاياي مهم آزمون‌ها مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:‌
1ـ شركت در آزمون‌هاي دوره‌اي باعث مي‌شود مطالعه شما هدفمند و مهلت‌دار شود، يعني مي‌دانيد كه تا چه زماني چه ميزان بايد مطالعه كرد كه خود اين آزمون‌ها به مطالعه شما نظم و برنامه مي‌دهد.
2ـ آشنايي با سؤالات گوناگون كه مشابه سؤالات كنكورهاي سال قبل مي‌باشد.
3ـ آشنا شدن از روند مطالعه به وسيله كارنامه‌اي كامپيوتري كه ميزان درصد و تسلط شما را براي هر درس مشخص مي‌كند و موقعيت شما را نسبت به قبل و ساير داوطلبان نشان مي‌دهد. و اينكه بعد از هر آزمون پاسخ‌نامه تشريحي كه در اختيار دانشجويان قرار داده مي‌شود، مي‌تواند نكات مهم و راه‌حل‌هاي كنكوري را در اختيارتان قرار دهد.
4ـ و در نهايت آشنايي با فنون آزمون دادن نظير كنترل اضطراب ـ‌ تقسيم وقت بين دروس و تست‌ها ـ چگونگي برخورد با سؤالات دشوار ـ‌ افزايش سرعت عمل و تحمل حضور در جلسه به مدت طولاني و اينكه چطور خود را با شرايط روحي و رواني جلسه سازگار كنيد.

◊ دانشجوي ترم آخر هستم و براي اولين بار در كنكور ارشد شركت كرده ام، با توجه به اينكه مطالعه‌ي خوبي داشته‌ام ولي از لحاظ زماني وقت كم آورده‌ و فقط تعداد كمي تست زدم. شما چه راه‌حلي را پيشنهاد مي‌كنيد؟

با توجه به اينكه مي‌گوييد مطالعه‌ي خوبي داشته‌ايد احتمالاً از لحاظ تست‌زني و روش تست‌زدن دچار ضعف هستيد كه مشكل بسياري از داوطلبين نيز مي باشد و يا شايد دقت كمي جهت حل تمرينات مباحث لحاظ كرده‌ايد. در برنامه‌ريزي كه براي سال آينده داريد حتماً سعي كنيد از كنكورهاي آزمايشي استاندارد استفاده نماييد تا اگر استرسي هم وجود دارد برطرف شود و اگر ضعفي هم از لحاظ كم آوردن زمان‌ داريد بتوانيد خود را با زمان اين كنكورها منطبق نماييد. همچنين در صورت تمايل مي توانيد از كلاس‌هاي نكته و تست كه كمك قابل توجه اي به شما مي كند استفاده نماييد. غالباً زماني مي‌توانيد با سرعت متناسب تست بزنيد كه روش و نكات و فرمول‌هاي تست‌زني را بدانيد و تسلط كامل به حل مسائل آن مبحث داشته باشيد به همين علت سعي كنيد مثال‌ها و تمرين‌هاي تشريحي زيادي را حل نماييد و راه حل‌هاي تستي را ياد بگيريد و مطالب را با دقت مطالعه كنيد.

◊ لطفا در مورد تست زدن در كنكور كارشناسي ارشد، توضیحاتی بدهید.

در تست زدن سرعت و دقت دو عامل بسيار مهمي هستند كه بايد با تمرينات زيادي آنها را تقويت كنيد. اين دو عامل لازم و ملزوم يكديگر مي‌باشند. داشتن سرعت بدون دقت و يا دقت بدون سرعت، نتيجه خوبي نخواهد داشت. سرعت بستگي به زمان هر تست دارد. با اطلاع از شرايط زمان و تعداد تست‌ها در هر درس، زمان هر تست را در هر درس به دست آوريد. سعي كنيد سرعت خود را آنقدر بالا ببريد تا بتوانيد در زمان هر تست، آن تست را جواب داده و يا از جواب دادن آن منصرف شويد. سرعت بالا ممكن است منجر به بي‌دقتي شود و سرعت پايين هم اگرچه ممكن است با دقت بالا باشد ولي نمي‌توان تمام تست‌ها را خواند و جواب داد. موضوع سرعت در امتحانات تشريحي چندان مهم نيست، ولي در امتحانات تستي حائز اهميت است. اگر بلافاصله بعد از اتمام دانشگاه و يا سال بعد در آزمون ارشد شركت مي‌كنيد، شايد سرعت شما در تست زدن خوب باشد، ولي اگر وقفه‌اي در تحصيل اتفاق افتاده و مشغول به كار بوده و يا كارهاي خانه را انجام داده‌ايد حتماً بايد تمرين زيادي انجام دهيد تا به سرعت مطلوب برسيد. سرعت مطلوب سرعتي است كه مطابق با زمان اختصاصي داده شده براي هر تست در جلسه آزمون ارشد باشد. هرچه بيشتر از محيط دانشگاه دور بوده‌ايد، به تمرينات بيشتري نياز داريد. اگر نمي‌توانيد به سرعت مطلوب برسيد، احتمالاً تسلط كافي روي منابع درسي نداريد و مشكل سرعت نيست بلكه ميزان تسلط شما روي هر درس مي‌باشد. زماني سرعت به حد مطلوب خواهد رسيد كه ميزان تسلط شما به درس هم به حد مطلوب برسد.

◊ در جلسه كنكورهاي آزمايشي موسسه غالباً پس از 1 ساعت نشستن خسته مي شوم. خواهشمندم بگوييد چگونه با اين خستگي مقابله كنم ؟

علتهاي مختلفي مي تواند باعث این خستگی شود. اگر از نظر جسمي مشكل خاصي نداشته باشيد و همچنين اگر در چندين آزمون به اين مشكل برخور كرده ايد به احتمال زياد علت اين مشكل شما عدم تمركز صحيح در دوران قبل از كنكور است. به علت اينكه تمركز لازم را در حين درس خواندن نداشته ايد و در جلسه آزمون حالت عصبي و هيستيريك به شما دست مي دهد و دوست داريد جلسه را ترك كنيد براي اينكه با اين مشكل خود مقابله كنيد بايد علتهاي عدم تمركز را در خود از بين ببريد.
علتهاي عدم تمركز در درس خواندن به شرح ذيل مي باشد .
1 – عدم اعتماد به نفس
2- وسواس
3- اضطراب
4- رويا پردازي
مهمترين روش براي رسيدن به آرامش و تمركز كنترل امواج مغزي و رسيدن به تمركز كامل است. هر شب هنگام خواب يا صبح بعد از خواب شمارش معكوس به صورت نشسته با چشماني بسته انجام دهيد
100-99-98-97-96-95-94-93-.........................
اين روش بايد طي 3 هفته به صورت مداوم و مستمر انجام گيرد و زماني كه شمارش معكوس به پايان رسيد تجسم خلاق انجام دهيد. به اين صورت كه من در سر آزمون هستم و هيچ گونه استرسي ندارم و با آرامش كامل آماده آزمون دادن هستم. به این صورت طي سه هفته تمركز شما به صورت تساعدي افزايش پيدا مي كند.

◊ مديريت زمان چگونه است و چگونه مي‌توان در آزمون ها به آن دست پيدا كرد؟

سؤال‌ها را به ترتيبي كه در دفترچه كنكور مي‌بينيد پاسخ دهيد و هيچ گاه به سؤالي به صورت تصادفي و از روي شانس پاسخ ندهيد. استفاده از تكنيك ضربدر و منفي در اين مورد كاربرد دارد كه به شرح زير مي باشد :
ـ هنگام پاسخ دادن به سؤالات هرگز وقت خود را صرف سؤالات وقت‌گير نكنيد در ابتدا فقط به سؤال‌هايي كه مي‌توانيد در وقت قانوني جواب دهيد پاسخ بدهيد.
ـ در زمان اضافه حتماً به مرور سؤالات بپردازيد و از پاسخ دادن به كليه سؤالات اطمينان كافي را كسب كنيد.
يك اشتباه متداول ! هيچ گاه ابتدا جواب سؤالات در دفترچه وارد نكنيد كه در پايان آنها را به پاسخ‌نامه منتقل كنيد. زيرا امكان دارد كه وقت كم بياوريد.

◊ در كنكورهای آزمایشی اکثرا دچار کمبود وقت می شوم و نمی توانم به تمام سؤالات پاسخ دهم و اين امر باعث نگراني‌ام مي‌شود. به نظر شما چگونه مي توانم با اين مشكل مقابله كنم؟‌؟

با توجه به آزمون‌های آزمایشی که پیش رو داریم، می‌توانیم در این آزمون‌ها تکنیک‌های آزمون دادن را به خوبی تمرین کنیم و مطمئن باشیم که سرجلسه کنکور اصلی وقت کم نمی‌آوریم. این تکنیک‌ها شامل "زمان‌های نقصانی" (رسیدن به یک تابع مشخص برای هر درس)، "تکنیک ضربدر منفی" (تقسیم سوالات به سه دسته: سوالاتی که بلد هستیم و در زمان قانونی می‌توانیم حل کنیم [بدون علامت] ، سؤالاتی که بلد هستیم ولی بیش از تایم قانونی زمانگیر هستند[ضربدر]، سوالاتی که بلد نیستیم [منفی] و تکنیک‌های کلی آزمون دادن که باید در طی مراحل کنکور‌های آزمایشی آن‌ها را فرا بگیریم. ما باید یاد بگیریم که از حداکثر توانایی ذهنی خود در روز آزمون استفاده کنیم.

◊ مي‌ترسم كه در كنكورهاي آزمايشي شركت كنم كه اگر نتيجه‌ي مطلوبي نگيرم تمام اعتماد به نفسم را از دست مي‌دهم. از طرفي مي‌خواهم با نمونه سؤالات بيشتري آشنا شوم به نظر شما من چكار كنم؟

یکی از فواید آزمون‌های آزمایشی این است که نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنیم. اینکه با کسب نتیجه‌ای که با آنچه ما انتظار داریم فاصله داشته باشد، اعتماد به نفس خود را از دست بدهیم کاری اشتباه است. اتفاقاً اگر در آزمون آزمایشی شرکت کردید که از سوال 1 تا انتهای دفترجه را بلد بودید دیگر آزمون ندهید چون وقتتان را برای سوالاتی که تماماً آن‌ها را بلد هستید تلف کرد‌ه‌اید. اتفاقاً آزمون می‌دهیم که بفهمیم کجا‌ها ایراد داریم. با دیدن هر سوال که بلد نیستیم باید به خود بگوییم که چه خوب شد این سوال را اینجا دیدمو  از دفترچه پاسخ‌نامه جوابش را یاد بگیریم که اگر در کنکور امسال این سوال بیاید به مشکل برنخوریم.

◊ زیاد درس می خوانم اما باز هم در آزمون ها نمی توانم خوب نتیجه بگیرم، حال چه کنم؟

برای گرفتن نتیجه مطلوب در آزمون‌ها، کیفیت مناسب به تنهایی کافی نیست. کیفیت مناسب (اینکه از هر ساعت مطالعه چه بازه‌ای حاصل می‌شود)، دقت، تمرکز، سرعت مطالعه و عوامل دیگری اثرگذار هستند. من توصیه می‌کنم بعد از آزمون حتماً ارزیابی آزمون انجام دهید تا متوجه نقاط ضعف خود شوید و راه‌کار مناسب را برای برطرف کردن آن انجام دهید تا بتوانید از زحمات خود حداکثر استفده را ببرید.

◊ در كنكورهايي كه شركت كرده‌ام هميشه اين اشتباه را مرتكب مي‌شدم كه به تمامي سؤالات نگاه مي‌كردم و هنگامي كه مي‌ديدم سؤالات خيلي مشكل است دچار استرس مي‌شدم و نااميدي به سراغم مي‌آمد و نمي‌توانستم تمركز كنم. براي حل مشكلم چه پيشنهادي داريد؟

سعي كنيد از ابتداي دفترچه و اولين سؤال شروع به پاسخ‌دادن نماييد و توجهي به ديگر سؤالات نداشته باشيد.
اگر متوجه شديد كه سؤالات مشكل است نگران نباشيد خونسردي خود را حفظ كنيد و بدانيد كه اين سختي سؤالات فقط براي شما نيست بلكه براي تمامي داوطلبان است. موقعي مي‌توانيد به نتيجه‌ي خوبي برسيد كه افكار منفي را از خود دور كنيد و اعتماد به نفس خود را بالا ببريد تا با آرامش تمام بتوانيد سؤالات را جواب دهيد.

ج- برنامه ریزی درسی

◊ نمی‌دانم چرا وقت شروع به تست زدن یا حل یا حل مسئله می‌کنم اگر نتوانم به پاسخ برسم خصوصاً در چندیدن مورد دیگر نمی‌توانم با انرژی ادامه به درس خواندن بدهم، انگیزه‌ام را از دست می‌دهم و دلسرد می‌شوم. برای این مشکل چه راه‌کاری را پیشنهاد می‌کنید؟

نحوه مطالعه در دروس تحلیلی و حل کردنی سه مرحله دارد:
1- یادگیری مفاهیم
2- حل سوالات متنوع
3- نحوه حل سوالات (تفکر حل مسئله) که مرحله 2 و 3 همزمان انجام ‌می‌شود. اگر ما هنوز در مرحله 1 یعنی یادگیری مفاهیم درسی مسلط نیستیم، رفتن به مراحل بعدی کاریست اشتباه.
در یادگیری مفاهیم هم به این نکته توجه کنید که قرار نیست جزوه‌مان را حفظ کنیم بلکه مفاهیم را درک می‌کنیم.

◊ آيا هر روز بايد يك درس را بخوانيم يا تمامي دروس را به ميزان مساوي در يك روز مطالعه كنيم؟

فرض کنید ما‌ می‌خواهیم در هفته به طور میانگین روزی 8 ساعت مطالعه کنیم. می‌توانیم این 8 ساعت را به 4 درس اختصاص دهیم که باعث نظم برنامه می‌شود. اما پاسخ به این سوال که تمام دروس را به طور مساوی مطالعه کنیم، خیر است. ما بازه زمانی دروس را تغییر نمی‌دهیم بلکه تعداد آیتم‌های هر درس در برنامه خود را زیاد و کم می‌کنیم.

◊ در حال حاضر تصميم به شركت در كنكور ارشد دارم ، با وجود اينكه نيمه‌وقت مشغول به كار هستم اما وقت و زمان زيادي دارم، وقتهاي خالي‌ام را با فعاليت‌هاي فوق برنامه چون اينترنت ـ كلاسهاي ورزشي و زبان انگليسي پر مي‌كنم آيا مي‌توانم در كنار درس خواندن به برنامه‌هايم خصوصاً ورزش و زبان انگليسي ادامه دهم؟

توصيه ما اين است كه در سال جاري كه خود را براي كنكور ارشد آماده مي‌كنيد، فعاليتهاي فوق برنامه را به حداقل برسانيد. كلاس‌هاي ترميك زبان را در سال جاري كاملاً قطع كنيد، اگر به طور حرفه‌اي ورزش مي‌كنيد فعاليت حرفه‌اي خود را كاهش دهيد و به چهار پنج ساعت در هفته اكتفا نماييد. اين ميزان ورزش در طول هفته نه تنها مضر نيست بلكه مفيد هم هست اما افراط در ورزش جسم شما را خسته مي‌كند و از بازده كار آموزشي شما به شدت مي‌كاهد.

◊ امسال در كنكورهای آزمایشی موسسه علي‌رغم مطالعه بسياري كه دارم نمي‌دانم چرا بسياري از سؤالات را با وجود اينكه مطمئن هستم مطالعه كرده ام نمي‌توانم پاسخ بدهم يا اينكه در انتخاب گزينه دچار شك و ترديد و فراموشي مي‌شوم. مي‌خواستم در مورد نحوه‌ي مطالعه و عدم فراموشي مطالب راهنمايي‌ام نماييد؟

همه افراد از جمله افراد تيزهوش نيز دچار فراموشي مي‌شوند گاهي فراموشي دردسرساز است مثل كنكوري كه شما مي‌دهيد و مطالب را فراموش مي كنيد و گاهي مفيد است براي فراموش كردن حوادث تلخ مثل نتيجه‌ي نامطلوب كنكور كه بايد فراموش كنید و با جديت مجدد تلاش كنيد. عوامل مؤثر در فراموشي
1ـ گذشت زمان 2ـ يادگيري ضعيف 3ـ تداخل مطالعه 4ـ اضطراب 5ـ نداشتن علاقه 6ـ فشرده خواني 7ـ تغيير محيط 8ـ نداشتن برنامه‌ريزي درسي و يك مشاور كه مهم‌تر از همه است.
بر اساس تحقيقات سرعت فراموشي پس از يادگيري اوليه زياد است و بعد كم مي‌شود به طوري كه 20 دقيقه پس از يادگيري حدوداً 40 درصد هجاهاي بي‌معني فراموش مي‌شود يك ساعت حدوداً 55 درصد ، از 9 ساعت 64 درصد و يك روز بعد 67 درصد و يك روز بعدي 7 درصد و يك ماه بعد 79 درصد آنها فراموش مي‌شود كه اين يك عامل مهم در نتيجه‌ي امتحان و حضور ذهن تأثير مي‌گذارد و مطالعه‌ي ما بايد عمقي و مفهومي باشد نه حفظي چون آنها را زود فراموش مي‌كنيم.
- هر مطلبي كه ياد مي‌گيريم در يادگيري مطلب بعدي كه مي‌آموزيم تأثير مي‌گذارد و حتي ممكن است مانع جاگيري مطلب قبلي در حافظه شود پس بايد بين مطالعه دو موضوع فاصله زماني مناسبي وجود داشته باشد.
- هر مطلبي را اگر با اضطراب و نگرش منفي و يا در حالت استرس مطالعه كنيم به سختي در حافظه منتقل مي‌شود.
- آدمي آنچه را كه دوست دارد زود به خاطر مي‌سپارد و زود هم به ياد مي‌آورد پس با علاقه مطالعه كنيم.
- از خواندن بدون وقفه و بدون استراحت مطالب دوري كنيم.
- بسياري از شما دوستان گله‌منديد كه وقتي در خانه تست مي‌زنيد بهتر عمل مي‌كنيد تا در زمان آزمون كه به شما پيشنهاد مي‌شود كه حتماً با شركت در كنكورهاي آزمايشي و ساير امتحانات رسمي اين مشكل را به تدريج برطرف كنيد.
- اگر شما يك برنامه‌ريزي مرتب و كاملاً جامع و علمي داشته باشيد با كمك از نتايج هر آزمون آزمايشي مي‌توانيد با كمي تغيير در برنامه‌ريزي خود برنامه‌ريزي اوليه را به بهترين شكل ممكن درآوريد و موفق شويد.

◊ هروقت میخواهم درس بخوانم حواسم پرت می شود و نمی توانم خوب تمرکز کنم به نظر شما چه کار کنم که تمرکز بگیرم؟

باید از راه کارهایی که برای ایجاد تمرکز به کار می‌رود. استفاده کنیم مانند یادداشت کردن عوامل مزاحم، ثبات و شرطی کردن مکان مطالعه و ... که به مرور زمان بتوانیم از تمرکز بالایی بهره‌مند شویم.
براي اينكه بهتر تمركز كنيد، روش جالب از پورفسور كاواشيما روان‌شناس ژاپني را پيشنهاد مي‌كنيم.
براي تمركز در حد بالا قسمت جلوي مغز فعال مي‌شود تا درصد تمركز ما را به حد بالايي برساند.
500 عدد را مي‌نويسيم و به صورت مثال ذيل و آن را مدام تكرار مي‌كنيم 60 روز به صورت مستمر اين كار را انجام مي‌دهيم.
4+5 6-15
6-12 6+12
8×4 9×7
9+4 6+5

د- عوامل روانی :استرس و اضطراب و انگیزه

◊ از زمان فارغ التحصیلی من 9 سال میگذرد و در حال حاضر با گذشت ساليان بسيار، از مباحث تخصصی رشته‌ام بسيار دور شده‌ام آيا مي‌توانم موفق شوم؟ با وجود مشغلة كاري‌ام براي درس خواندنم چگونه برنامه‌ريزي مي‌كنيد؟

با برنامه‌اي دقيق و مدون و همتي مضاعف مي‌توانيد قبول شويد. از قديم گفته‌اند خواستن توانستن است. براي برنامه‌ريزي در خصوص درس خواندن شما بايد قدر زمان را خيلي بيشتر از ديگران بدانيد. اگر صبح‌ها سركار مي‌رويد بعدازظهرها و شب‌ها را مي‌توانيد براي مطالعه بگذرانيد. گاهي بعدازظهر‌ها هم گرفتار كار هستيد و نمي‌توانيد مطالعه كنيد پس بهترين كار اين است كه ساعات فراغت خود را از كار يادداشت كنيد. حتي روزهاي تعطيل را، سپس حجم مطالعه موردنظر را در ساعات فراغت از كار تقسيم كنيد، به خصوص از روزهاي تعطيل بايد حداكثر استفاده را ببريد. اما موضوع مهم ديگر براي شما اين است كه بسته به سالهايي كه از دانشگاه دور بوده‌ايد، بايد بيشتر مطالعه كنيد و شايد هم با مواد امتحاني جديدي روبرو باشيد. اگر در جريان شرايط آزمون باشيد و درسها را نيز به روز باشيد، كار آسانتري داريد ولي اگر چند سال از محيط دانشگاه دور هستيد و در جريان چگونگي برگزاري آزمون و مواد امتحاني و ضرايب آن نبوده‌ايد بايد خود را در اين موارد به روز برسانيد. كلاس كنكور در صورتيكه با دقت و نياز داوطلب تعيين شده باشد، براي شما كه از محيط دانشگاهي دور بوده‌ايد مي‌تواند مفيد باشد.

◊ هرچه به كنكور نزديك‌تر مي‌شوم احساس مي‌كنم كه مطالب را فراموش كرده‌ام و اين باعث مي‌شود كه تمام زمان و انرژي‌ام صرف فكر‌هاي منفي شود و نتوانم درس بخوانم. براي اين مشكلم چه راهكاري را پيشنهاد مي‌كنيد؟

فراموشی امری است طبیعی که برای همه آدم‌های روی کره زمین رخ می‌دهد. که می‌توانیم با دوره‌های مناسب از شدت آن جلوگیری کنیم. به طور مثال اگر از آزمونی که داده‌ایم تا آزمون بعدی 3 هفته فرصت باقی است، 2 هفته و نیم به مطالعه می‌پردازیم و سه دوره آخر آن به دوره مطالب یاد گرفته شده در این سه هفته. در دروس خواندنی به دوره حاشیه نویسی‌ها و برجسته سازی‌ها، در دروس تحلیلی به دوره خلاصه ‌نویسی‌ها و همچنین تست‌های مارک دار خود را دوره می‌کنیم.

◊ نمي‌دانم چرا زماني كه با دوستانم جمع هستيم و راجع به ادامه‌ي تحصيل، رتبه‌ و دانشگاه معتبر صحبت مي‌كنيم تصميم جدي براي درس خواندن مي‌گيرم ولي زماني كه شروع به مطالعه مي‌كنم دچار سستي و تزلزل مي‌شوم. بايد چكار كنم كه بتوانم بر اين مشكل غلبه كنم؟

انگيزه در شما وجود دارد ولي شايد به علت يك سري از عوامل دروني و بيروني به مشكل برخورده ايد امكان دارد يكي از عوامل زير باعث مي‌شود كه شما هنگام مطالعه دچار سستي و تزلزل شويد :
1ـ نداشتن تصميم جدي براي درس خواندن (نداشتن هدف)
2ـ نداشتن برنامه‌‌ريزي درسي مناسب
3ـ ترس از شكست خوردن : فكرهاي منفي مانع اين مي‌شود كه مطالعه خوبي انجام دهيد و شما را از هدف دور مي‌كند.
4ـ عدم پشتكار و اراده : اگر در يك آزمون نتيجه‌ي مطلوب نگرفتيد در آزمون بعدي دوباره خود را بسنجيد.
5ـ نداشتن استاد و يا راهنماي خوب كه بتواند ايجاد علاقه و رقابت را در شما تقويت نمايد.

◊ بعد از مدت کوتاهی درس خواندن دچار افسردگي مي‌شدم و فكرهاي مختلف به ذهنم هجوم مي‌آورد و كاملاً از درس زده مي‌شوم. نمي‌دانم چكار كنم لطفاً راهنمايي‌ام كنيد؟

براي رسيدن به موفقيت بايد راه‌هاي سخت و دشوار بسياري را پشت سر بگذرايد. هر زماني كه احساس خستگي و افسردگي كرديد يك محيط آرام را انتخاب كنيد و براي 10 دقيقه چشمان را بسته و به هيچ چيز فكر نكنيد و بعد از آن يك ليوان آب بخوريد و آينده روشني كه بعد از ادامه تحصيل و موقعيت شغلي مناسب كه برايتان به ارمغان مي‌آورد فكر كنيد و اينكه اين دوران سخت ابدي نيست و به پايان مي‌رسد.

◊ دانشجوي سال آخر هستم با وجود اينكه دانشجويي درس‌خوان و از نمرات و معدل بالاي 17 برخوردار هستم بسيار مضطرب و نگرانم! آيا شانس قبولي در كنكور ارشد در يك دانشگاه خوب تهران را دارم؟

براي داوطلبانيكه بلافاصله بعد از دوره ليسانس وارد دوره فوق ليسانس مي‌شوند، برنامه‌ريزي ساده است. اتفاقاً ميزان و درصد استرس در گروه داوطلباني چون شما بسيار كمتر ديده مي‌شود. چون داوطلبان گروه شما فقط درس مي‌خوانند و گرفتاري ديگري ندارند، و چون دبيرستان و دوره كارشناسي را پشت سر هم گذرانده‌اند، عادت به درس خواندن دارند و وقفه‌اي در تحصيل آنها پيش نيامده است، درسها براي آنها تازه است. در بين اين گروه آنهايي كه با انگيزه‌تر و پرتلاش مي‌باشند چون شما، موفق‌تر هستند. اين داوطلبان در سال آخر دانشگاه به فكر كنكور ارشد مي‌باشند. آنها حتماً با سرفصل‌هاي موارد امتحاني آزمون ارشد آشنا هستند و برنامه‌ريزي خود را بر مبناي دروس امتحاني و ضرايب آنها مي‌گذرانند. چون هنوز در دانشگاه هستيد و زماني را براي آماده شدن براي امتحانات دانشگاه مي‌گذرانيد، لذا بايد در روزهاي آخر هفته و يا روزهايي كه به دانشگاه نمي‌رويد خود را براي آزمون آماده كنيد. در واقع بعضي دروسي كه در دانشگاه امتحان مي‌دهيد براي كنكور ارشد نيز استفاده مي‌شود.
و البته حتماً شما بايد بدانيد كه امتحان دانشگاه با آزمون ارشد فرق اساسي دارد، لذا بايد ارزيابي درستي داشته باشيد و اين ارزيابي با بهره‌گيري از خدمات موردنياز شما از طريق دوست، تمام اطلاعات تشريحي ذهن شما را به تست و نكات مهم كنكوري مبدل مي‌سازد. باشد كه به اميد ايزد موفق شويد.

◊ چند سال است كه فارغ‌التحصيل يكي از رشته علوم انساني شده‌ام و از همان ترم آخر درصدد اين بوده‌ام كه حتماً براي كنكور ارشد قبول شوم و تا حالا دو بار كنكور شركت كرده‌ام دركنكور سراسري مجاز مي‌شدم ولي در مرحله‌ي دوم پذيرفته نمي‌شدم، در دانشگاه آزاد هم چون با توجه به شرايط كاري و خانوادگي فقط تهران را انتخاب مي‌كردم قبول نمي‌شدم اطرافيان مي‌گويند كه نمي‌تواني قبول شوي كم كم به اين باور مي‌رسم كه نمي‌توانم، براي مشكلم چه پيشنهادي داريد؟

دوست عزيز در رويارويي با شكست‌ها، گروهي مقاوم هستند كه به آينده اميد دارند و داراي پشتكار بوده و از هدف خود دور نمي‌شوند. شما نبايد مشكلاتتان را خيلي بزرگ جلوه دهيد كه باعث نااميدي‌تان شود و به حرف‌هاي اطرافيان توجه نكنيد كه مانع پيشرفت‌تان مي‌شود. سعي كنيد جهت رسيدن به هدفتان هر روز محكم‌تر از ديروز قدم برداريد. براي موفقيت در مرحله دوم كنكور سراسري پيشنهاد مي شود با يكي از مشاورين متخصص در زمينه انتخاب رشته مشورت داشته باشيد و در مورد دانشگاه آزاد نيز مي توانيد شهرهاي اطراف تهران را نيز در نظر بگيريد كه اين امر علاوه بر اينكه امتياز كمتري نسبت به خود تهران مي خواهد، نزديك به تهران بوده و احتمال قبولي شما را افزايش مي‌دهد.

◊ با توجه به اينكه فارغ‌التحصيل دانشگاه آزاد هستم خيلي برايم مهم است كارشناسي ارشد را در دانشگاه دولتي قبول شوم ولي همواره اين اضطراب و نگراني را دارم كه احتمال قبوليم كم باشد. براي رفع مشكلم چه پيشنهادي داريد؟

اضطراب دلايل گوناگوني دارد عوامل دروني و بيروني ، بعضي از افراد به خاطر گذشته‌ي خود همواره يك حس عدم اطمينان و نگراني دارند سابقه‌ي ضعيف تحصيلي شما در آزمون كارشناسي ممكن است كه اين حس را تقويت كرده باشد البته عوامل بيروني نظير برخي از معلمان (در دوره‌ي دبيرستان و اساتيد در دوره‌ي ليسانس) شرايط اجتماعي و شغلي و اقتصادي نيز بر تشديد اضطراب تأثيرگذار است به هر حال به شما دوست عزيز توصيه مي‌كنم با برنامه‌ريزي درس بخوانيد چون عدم برنامه‌ريزي خودباعث اضطراب مي شود. سعي كنيد ورزش كنيد چون ورزش باعث مي‌شود آدرنالين خون افزايش يابد و مهم‌ترين راه پيشگيري از اين مشكل ورزش كردن است. توجه به تغذيه‌ي مناسب، تنها نماندن، در اجتماع بودن و … از راه‌هاي غلبه بر استرس و اضطراب است.
 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©