* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی مکانیک (کد 1267) (سراسری)

ضرایب و گرایش های مجموعه مهندسی مکانیک براساس دفترچه آزمون سال 99

عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- ریاضیات (ریاضی عمومی 1و2، معادلات دیفرانسیل، ریاضی مهندسی)، 3- حرارت و سیالات (ترمودینامیک، مکانیک سیالات، انتقال حرارت)، 4- جامدات (استاتیک، مقاومت مصالح، طراحی اجزاء)، 5- دینامیک و ارتعاشات (دینامیک، ارتعاشات، دینامیک ماشین، کنترل)، 6- ساخت و تولید (ماشین ابزار، قالب پرس، علم مواد، تولید مخصوص، هیدرولیک و نیوماتیک).

 

رشته گرایش کد ضریب
ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2
3
4
5
6
1) مهندسی مکانیک
1) ساخت و تولید
1 1
3
2

2
4
2) طراحی کاربردی
2 1
2
2
3
3
0
3) تبدیل انرژی
3 1
2
3
2
2
0
4) مواد مرکب 5
2 3 3
3 2 0
5) دریا** 5 2
3
3 3
2 0
6) طراحی و ساخت خودرو** 6 2
3
1 3 4 0
7) جوش
1 1
3
2 3 2 4
2) مهندسی خودرو
1) قوای محرکه خودرو
5 2
3
3
3
2
0
2) طراحی سیستم های دینامیکی خودرو
6 2
3
1
3
4
0
3)سازه و بدنه خودرو
7 2
3
2
4
3
0
3) مهندسی مکاترونیک
- 8 1 2 2
2 3
2
4) مهندسی پزشکی*
1) بیومکانیک 4 3 4
3 4 3
3
2) توان بخشی***
3) ورزش
5) مهندسی تسلیحات**
سلاح و مهمات 2 1
2
2
3 3
0
6) مهندسی سیستم های انرژی
1) تکنولوژی انرژی
3 1
2
3 2 2
0
2) انرژی و محیط زیست
3) سیستم های انرژی
7) مهندسی انرژی های تجدیدپذیر -
8) مهندسی هوافضا فناوری ماهواره 2 1
2
2
3 3
0
9) مهندسی ماشین های ریلی -
10) مهندسی هسته ای 1) کاربرد پرتوها
3 1
2
3 2 2
0
2) گداخت هسته ای
3) مهندسی راکتور
4) مهندسی پرتوپزشکی
5) مهندسی چرخه سوخت
11) مهندسی سیستم های میکرو و نانو الکترو مکانیک
- 9 1
2
1 2 1
4

 

* متقاضیان رشته 4 به جای دروس 5 و 6 فوق می توانند دروس (مبانی بیومکانیک 1 و 2 و دروس پایه پزشکی شامل فیزیولوژی و آناتومی و فیزیک پزشکی) را انتخاب نمایند.

** پذیرش در رشته های رشته مهندسی مکانیک، گرایش های دریا و طراحی و ساخت خودرو و رشته تسلیحات فقط برای دانشگاه صنعتی مالک اشتر صورت می پذیرد.

*** پذیرش دانشجو در رشته مهندسی پزشکی گرایش توان بخشی فقط برای دانشگاه آزاد اسلامی صورت می پذیرد.

 

 

دروس آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه سراسری از 6 تیتر درسی که اکثر آنها خود به چند درس تقسیم می‌شوند، سؤال مطرح می‌شود. دروس آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک بصورت زیر می باشد:

 

« زبان عمومی و تخصصی»

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد 30 سؤال می‌باشد. همان‌طور که از نام درس پیداست، تعدادی از سؤالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی مکانیک می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اکثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌کند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌کنند. خواندن کتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس کفایت می‌کند. در کتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یک سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این کتاب برسانند. در کتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف علاوه بر بررسی و ارائه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های آزمون کارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 95 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته مهندسی مکانیک به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد با سؤالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است.

 

« ریاضیات »

تعداد سؤالات درس ریاضیات در آزمون کارشناسی ارشد سال 95، 20 سؤال بوده که خود این درس به سه درس ریاضی عمومی 1 و 2، معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی تفکیک می‌شود. این درس برای گرایش های ساخت و تولید، طراحی کاربردی، تبدیل انرژی، مکاترونیک و مهندسی تسلیحات دارای ضریب (2)، برای گرایش های سیستم محرکه خودرو، طراحی سیستم های دینامیکی خودرو، سازه بدنه خودرو و مهندسی طراحی و ساخت خودروهای نظامی دارای ضریب (3) و برای گرایش مهندسی پزشکی (بیومکانیک) دارای ضریب (4) می باشد. در چند سال اخیر، معمولاً 10 سؤال از درس ریاضی عمومی 1 و 2، 5 سؤال از درس معادلات دیفرانسیل و 5 سؤال از درس ریاضی مهندسی مطرح شده است و به نظر نمی‌رسد این روند در سال‌های آینده تغییر زیادی داشته باشد. کتاب‌های توماس، آدامز، لیت هولد، مارون، دمیدوویچ و سیلورمن از منابع مهم دروس ریاضی عمومی 1و2، کتاب‌های سیمونز و بویس از منابع مهم درس معادلات دیفرانسیل و کتاب کرویت سیک مهمترین مرجع تدریس درس ریاضی مهندسی می‌باشند. هرچند در اکثر دانشگاه‌ها خیلی از اساتید کتاب‌های تألیفی خود را نیز به عنوان منبع معرفی می‌کنند.

کتاب‌های ریاضی عمومی 1، ریاضی عمومی 2، معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی موسسه مدرسان شریف که فرمت نگارش آن‌ها تقریباً نزدیک به هم می‌باشد از بهترین منابع این چهار درس در سراسر کشور شناخته شده است و بدون تردید اگر دانشجویی این کتاب‌ها را مطالعه کند، دیگر نیازی نیست حتی به مرجع دیگری جهت تمرین بیشتر مراجعه کند. آموزش تمام مطالب درسی با متنی ساده و روان، گنجاندن مثال‌ها و تست‌های چهارگزینه‌ای فراوان با پاسخ‌های تشریحی در ضمن آموزش درس، طبقه‌بندی مطالب و آوردن تمامی تست‌های کنکورهای کارشناسی ارشد 10 سال اخیر اکثر رشته‌های فنی و مهندسی و گروه علوم پایه به صورت طبقه‌بندی شده در پایان هر فصل با پاسخ‌های کاملاً تشریحی، قرار دادن تست‌های تکمیلی با پاسخ کلیدی برای داوطلبان آزمون جهت تمرین بیشتر، حل کامل سؤالات آزمون سراسری 1395 ، ارائه آزمون‌های خودسنجی در پایان کتاب در سه سطح A و B و C برای آمادگی در هفته‌های آخر نزدیک آزمون، ارائه روش‌های تستی برای حل تست‌ها و ... از جمله مشخصات این کتاب‌ها می‌باشد.

کتاب ریاضی عمومی 1 موسسه مدرسان شریف شامل 2800 پرسش چهارگزینه‌ای، 2090 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 710 مسئله با پاسخ کلیدی می‌باشد.

کتاب ریاضی عمومی 2 شامل 1720 پرسش چهارگزینه‌ای، 1370 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 350 مسئله با پاسخ کلیدی می‌باشد.

کتاب معادلات دیفرانسیل شامل 1970 پرسش چهار گزینه‌ای، 1525 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 445 سؤال با پاسخ کلیدی می‌باشد.

کتاب ریاضی مهندسی شامل 1300 پرسش چهار گزینه‌ای شامل 1000 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 300 مسئله با پاسخ کلیدی می‌باشد.

مطالعه این کتاب‌ها به عنوان کتاب‌هایی کامل و جامع که مورد تایید اکثر اساتید دانشگاه‌های کشور می‌باشد، اکیداً توصیه می‌شود. کسب درصد بالا با مطالعه این کتاب‌ها با توجه به نظر رتبه های برتر کنکورهای سال‌های گذشته به راحتی ممکن است.

 

« دروس حرارت و سیالات »

این قسمت خود به سه درس مکانیک سیالات، ترمودینامیک و انتقال حرارت تفکیک می‌شود. که مجموعاً از آنها 20 سؤال در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک مطرح می‌شود و دارای ضریب (3) برای گرایش های تبدیل انرژی، مهندسی پزشکی و سیستم محرکه خودرو، ضریب (2) برای گرایش های طراحی کاربردی، مکاترونیک و سازه بدنه خودرو و دارای ضریب (1) برای گرایش های ساخت و تولید و طراحی سیستم های دینامیکی خودرو می باشد.

 

مکانیک سیالات

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد حدوداً 7 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف کتاب‌های سیالات فاکس، سیالات ایروینگ اچ شیمز و استریتر، وایلی، فرانک ام وایت و مکانیک سیالات تألیف مجید ملکی می‌باشند، که هر کدام از آن‌ها در بخش‌هایی کامل و در برخی فصول دارای ضعف هستند. کتاب مکانیک سیالات موسسه مدرسان شریف به قلم توانای آقای دکتر علیرضا افتخاری نوشته شده است که تجربه‌ای 40 ساله در زمینه تدریس، پژوهش و تألیف در این درس را به عنوان عضو برجسته هیئت علمی دانشگاه تهران با خود یدک می‌کشند. در این کتاب با اشاره به مطالب مقدماتی و بنیادی این درس، سعی شده هر دانشجویی با هر سطح علمی به سطح مطلوب در این درس برسد. اشاره به تعاریف و فرمول‌های مهم، حل 1430 تست در کتاب، بررسی و ارائه پاسخ تشریحی سؤالات مهندسی مکانیک و عمران و مهندسی شیمی از سال 1375 تا 1395 در کتاب از دلایلی است که این کتاب را به عنوان یک کتاب منحصر به فرد در این زمینه تبدیل کرده است.

 

ترمودینامیک

تعداد سؤالات این درس در آزمون حدود 7 سؤال می باشد. از مهمترین دروس برای گرایش‌های تبدیل انرژی، مهندسی پزشکی و سیستم محرکه خودرو می‌باشد، منابع مهم این درس در دانشگاه‌ها کتاب‌های ترمودینامیک تألیف سنجل و ترمودینامیک تألیف ون وایلن می‌باشند که بیشتر کتاب‌هایی مبتنی بر تفهیم و تشریح مطالب درسی می‌باشند و به زعم بسیاری غیر از مورد ترمودینامیک تألیف سنجل بقیه به لحاظ حل مسئله دچار فقر هستند و این موضوع اصلاً مطلوب داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد نیست.

موسسه مدرسان شریف کتاب ترمودینامیک را چند سالی است روانه بازار کرده که در هر سال با ایجاد تغییرات کلی در آن، کتابی کامل جهت استفاده و آمادگی داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد می‌باشد. در این کتاب ضمن آموزش مطالب به صورت خلاصه و مفید، با تلفیق تست‌ها و پاسخ‌های تشریحی سال های اخیر رشته‌های مکانیک و مهندسی شیمی و همچنین با آوردن تست‌ها و مسائل تألیفی، سعی شده مشکلات دیگر کتاب‌ها را نداشته باشد تا دانشجو به یک منبع خوب و کامل برای این درس دسترسی داشته باشد.

 

انتقال حرارت

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد حدود 6 سؤال است. از منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف به کتاب‌های انتقال حرارت تألیف اینکروپرا، انتقال حرارت تألیف هولمن می‌توان اشاره کرد. موسسه مدرسان شریف برای این درس کتابی کامل و جامع شامل آموزش خلاصه درس، حل مسئله و پرسش‌های چهار گزینه‌ای در متن درس، بررسی و ارائه پاسخ تشریحی سؤالات کنکورهای گذشته در رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و مهندسی پلیمر، ارائه تست‌های تکمیلی در پایان هر فصل جهت خودسنجی و تمرین بیشتر دانشجویان روانه بازار کرده است. این کتاب با بررسی 1020 پرسش چهار گزینه ای شامل 920 سوال با پاسخ تشریحی و 100 سوال با پاسخ کلیدی در زمره کتاب‌های خوب در این زمینه قرار دارد و اگر داوطلبان به طور دقیق این کتاب را مطالعه کنند دیگر نیازی به مراجعه به منابع دیگر نخواهند داشت.

 

« دروس جامدات »

این قسمت خود به سه درس استاتیک، مقاومت مصالح و طراحی اجزاء تفکیک می‌شود، که در آزمون کارشناسی ارشد 20 سؤال از آن مطرح می‌شود. ضرایب دروس این قسمت برای گرایش های طراحی کاربردی، طراحی سیستم های دینامیکی خودرو و سیستم محرکه خودرو (3)، برای گرایش های سازه بدنه خودرو و مهندسی پزشکی (4) و برای گرایش های ساخت و تولید، تبدیل انرژی و مکاترونیک (2) می باشد.

 

استاتیک

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد در حدود 7 سؤال می‌باشد. این درس از جمله دروسی می‌باشد که دانشجویان رشته مکانیک در سال‌های اولیه تحصیل آن را یاد می‌گیرند، تسلط به جبر بردارها، آشنایی با مثلثات و مفاهیم فیزیک و قوانین نیوتن از جمله نکاتی است که در این درس باید مد نظر قرار گیرد. همچنین اکثر سؤالات این درس مبتنی بر شکل می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب‌های استاتیک جانستون، استاتیک مریام و استاتیک (شیمز) می‌باشند. این درس مباحثی نظیر روابط تعادل هیدرواستاتیک، خرپاها، تیرها، کابل‌ها و زنجیرها، اصطکاک، خواص سطوح و کار مجازی را مورد بررسی قرار می‌دهد. کمی تمرین و تسلط نسبی به فرمول‌ها و روبه‌رو شدن با مسائل متنوع می‌تواند داوطلب را آماده پاسخگویی به تست‌های آزمون ارشد بکند. انتشارات مدرسان شریف به همین منظور کتابی جامع و کامل به قلم مهندس خلیلی به چاپ رسانده است. در این کتاب ضمن آموزش و ارائه فرمول‌های لازم، به تمامی تست‌های دوره‌های گذشته پاسخ تشریحی داده شده است و با در نظر گرفتن تست‌های تألیفی که مولف ضمن آموزش درس از آن‌ها استفاده کرده، این کتاب در حدود 420 تست چهارگزینه‌ای را به مخاطب عرضه کرده است.

 

مقاومت مصالح

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 6 سؤال می‌باشد. مطالب این درس در مورد تنش، کرنش، بارگذاری، پیچش، خمش، برش، خیزتیرها، روش‌های انرژی و ستون‌ها می‌باشد. تسلط کامل به مفاهیم و روابط برداری و مسائل استاتیکی برای مطالعه این درس ضروری است. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های معتبر کتاب‌های بیرجانسون، ایگور پوپوف، کتاب مقاومت مصالح تیمو شینکو و کتاب مقاومت مصالح دکتر حجت‌الله عادلی می‌باشند.

موسسه مدرسان شریف کتاب مقاومت مصالح به قلم دکتر مجتبی کبیریان را به بازار عرضه کرده است و در ویرایش جدید آن تغییراتی متناسب با سؤالات اخیر نیز لحاظ شده است. قرار دادن 1715 تست، شامل 1585 سؤال با پاسخ تشریحی و 130تست با پاسخ کلیدی در این کتاب از نکات قابل توجه این کتاب می‌باشد. تمامی سؤالات آزمون‌های کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی مکانیک دانشگاه‌های سراسری و آزاد از سال 1375 تا کنون با پاسخ تشریحی، حل سؤالات آزمون‌های 10 سال اخیر مقاومت مصالح رشته‌های دیگر مانند عمران، هوا و فضا، کشاورزی و معدن (که بعضاً دیده شده سؤالی عیناً از سؤالات سال‌های قبل این رشته‌ها در آزمون رشته مهندسی مکانیک طرح شده است) از دیگر مزایای این کتاب بسیار خوب می‌باشد. حل آخرین سؤالات آزمون سراسری 1395 در پایان این کتاب به عنوان امتیازی دیگر برای این اثر محسوب می‌شود و به جرأت می‌توان گفت در صورت اختصاص دادن وقت کافی برای مطالعه این کتاب دانشجویان بتوانند به درصدهای خوبی برای قبولی در این درس برسند.

 

طراحی اجزاء

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد حدوداً 7 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب‌های طراحی اجزای شیگلی، کتاب طراحی اجزاء تألیف جوزف ادوارد تیسلگی و همچنین اصول طراحی ماشین تألیف پ ـ آرلف می‌باشند. همان‌طور که از نام این درس پیداست مطالب آن راجع به طراحی انواع قطعات و اجزای مکانیکی می‌باشد. طراحی دینامیکی اجزاء، طراحی پیچ‌ها و پین‌ها، طراحی جوش‌ها، فنرها، یاتاقان‌ها و روانکاری چرخ‌دنده‌ها، محورها، کلاچ و ترمز از جمله مباحثی هستند که در این درس مورد بررسی قرار می‌گیرند. موسسه مدرسان شریف برای این درس نیز کتابی را به چاپ رسانده است که با استقبال خوبی از سوی داوطلبان آزمون ارشد روبه‌رو شده است. در این کتاب تمامی مباحث طبقه‌بندی شده‌اند و در آموزش این مطالب به دلیل اینکه در سؤالات این درس نمودار و شکل وجود دارد، سعی شده با ترسیم دقیق اشکال دانشجو آماده رویارویی با تست آزمون شود. وجود مثال‌های متعدد ضمن آموزش درس، پاسخ تشریحی به سؤالات این درس از سال 1375 تا 1395 و تست‌های خودسنجی در پایان هر فصل از مشخصات این کتاب می‌باشد. روی هم رفته در این کتاب 540 پرسش چهار گزینه‌ای گنجانده شده است.

 

«دینامیک و ارتعاشات»

این عنوان به چهار درس تفکیک می‌شود که عبارتند از: دینامیک، ارتعاشات، دینامیک ماشین و کنترل که مجموعاً 20 سؤال از آن مطرح می شود. ضرایب آنها برای گرایش های طراحی کاربردی و تبدیل انرژی (2)، برای گرایش های بیومکانیک، سازه بدنه خودرو و مکاترونیک (3)، برای گرایش طراحی سیستم های دینامیکی خودرو (4) و برای گرایش ساخت و تولید (1) می باشد.

 

دینامیک

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد در حدود 5 سؤال می‌باشد. منبع مهم این درس کتاب‌ دینامیک تألیف مریام می‌باشد. به دلیل پیچیدگی در بعضی مفاهیم و مسائل و عدم ارائه مطالب تستی در کتاب‌ فوق داوطلبان آزمون ارشد با کمی مشکل در تست زنی مواجه هستند. آقای دکتر کبیریان با تجربه‌ای بالا در تدریس این درس در دانشگاه‌ها و کلاس‌های کنکور با زحمتی فراوان کتابی خلاصه و مفید برای داوطلبان آماده کرده است. در این کتاب با جمع‌آوری 660 پرسش چهارگزینه ای شامل 600 سوال با پاسخ تشریحی و 60 سوال با پاسخ کلیدی، ضمن آموزش ساده و روان مطالب، سعی شده داوطلبان آزمون ارشد با هر نوع سؤال در این زمینه آشنا شوند.

 

ارتعاشات

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد 5 سؤال می‌باشد. از این درس به غیر از رشته مکانیک، برای رشته مهندسی هوافضا نیز سؤال طرح می‌شود. منبع مهم این درس در دانشگاه‌ها کتاب‌ ارتعاشات تألیف تامسون می‌باشد. بیشتر سؤالات این درس مبتنی بر فرمول و محاسبات می‌باشند و تسلط بر فرمول‌ها و دقت در محاسبات نقش مهمی در موفقیت این درس دارد. حجم این درس خیلی بالا نیست و در چهار فصل جمع‌بندی می‌شود. انتشارات مدرسان شریف برای این درس نیز کتابی خلاصه و مفید به چاپ رسانده است. در این کتاب علاوه بر بررسی و ارائه پاسخ تشریحی سؤالات رشته مکانیک از سال 1370 تا 1395، سؤالات رشته هوا و فضا نیز در کتاب گنجانده شده است. ارائه فرمول‌ها و طبقه‌بندی مطالب از دیگر مشخصات این کتاب می‌باشد.

 

دینامیک ماشین

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد 5 سؤال مطرح می‌شود و منبع مهم این درس کتاب‌ دینامیک تالیف مارتین می‌باشد، که کتاب‌ نسبتاً مناسبی در این زمینه است. مفاهیم این درس به قوانین و روابط مکانیکی حاکم در ماشین‌ها اشاره می‌کند. تقریباً تمامی تست‌های این درس مبتنی بر شکل و محاسبه هستند و البته فهمیدن مطالب تئوری نیز نقش مهمی در پاسخگویی به تست‌های این درس دارد. انتشارات مدرسان شریف برای این منظور کتابی را زیر چاپ دارد که با آموزش ساده و روان تمامی مطالب و جمع‌آوری تست‌های 20 سال اخیر آزمون‌های گذشته، ضمن ارائه پاسخ تشریحی به این سؤالات، تست‌ها و مثال‌های متنوعی را نیز از مراجع جدید و معتبر دنیا در کتاب گنجانده است. مطالعه کتاب داوطلب را از مراجعه به هر کتاب دیگری بی‌نیاز می‌کند.

 

کنترل

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 5 سؤال مطرح می‌شود. کتاب‌های اوگاتا، درف، بنجامین‌کو از منابع معروف دانشگاهی این درس هستند و هر کدام در فصولی خاص مطالب را خوب توضیح داده‌اند، ولی مشکلاتی در آن‌ها دیده می‌شود. کتاب کنترل خطی دکتر هومن سجادیان استاد دانشگاه خواجه‌نصیر، عصاره‌ای مفید از کتاب‌های فوق است که با اضافه کردن تعداد زیادی تست‌ حل شده و آموزش مطالب با زبانی ساده‌تر، توسط مدرسان شریف به چاپ رسیده است. در این کتاب علاوه بر بررسی و پاسخ تشریحی سؤالات رشته مکانیک، سؤالات کنترل خطی دیگر رشته‌ها مانند برق و هوافضا در کتاب گنجانده شده است (بعضاً دیده می‌شود از سؤالات سال‌های گذشته رشته برق در آزمون‌های رشته مکانیک استفاده می‌شود).

 

 

« مجموعه دروس ساخت و تولید »

این مجموعه شامل 8 درس می‌باشد که مجموعاً از آنها 20 تست در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک مطرح می‌شود. ضریب آنها برای گرایش ساخت و تولید (4)، برای گرایش بیومکانیک (3)، برای گرایش مکاترونیک (2) و برای سایر گرایش ها صفر می باشد. این دروس به شرح زیر هستند:

 

ماشین ابزار

همان‌طور که از نام این درس پیداست، مطالب آن مربوط به قطعات، تجهیزات و ساختمان کلی ماشین‌ها (ماشین‌های فرزکاری، تراشکاری و ...) می‌باشد. معمولاً 4 سؤال هر ساله از این درس درآزمون کارشناسی ارشد مطرح می‌شود که بیشتر آن‌ها مبتنی بر مفاهیم تئوری و برخی بر پایه اشکال و نمودارها هستند. منبع مهم این درس، کتاب توانایی ماشین‌کاری تألیف محمدرضا رازفر می‌باشد. انتشارات مدرسان شریف با توجه به نبودن مرجعی مناسب کتاب ماشین ابزار خود را زیر چاپ دارد. که در این کتاب ضمن آموزش و ارائه خلاصه درس و ترسیم نمودارها و شکل‌های مختلف، تمامی تست‌های کنکورهای سراسری و آزاد دوره‌های گذشته به همراه پاسخ تشریحی گنجانده شده است. مطالعه این کتاب می‌تواند داوطلبان آزمون ارشد را به سطح آمادگی خوبی در این درس برساند.

 

قالب پرس

از این درس معمولاً 2 سؤال در آزمون مطرح می‌شود و مطالب آن بیشتر در مورد قالب‌ها، قابلیت کشش ورق، عملیات برش، قالب‌های برش، انواع پرس‌ها و مواد مورد استفاده در ساخت قالب‌ها و پرس‌ها می‌باشد. منبع مهم این درس جزوه طراحی قالب‌های پرس دانشگاه امیرکبیر دکتر ملایی است. انتشارات مدرسان شریف در این راستا کتاب قالب پرس را به بازار عرضه کرده است در این کتاب با نمایش اشکال مختلف، آموزش و دسته‌بندی مطالب مختلف با ارائه مثال‌های مختلف در ضمن درس سعی شده داوطلبان به سطح مطلوبی در این درس برسند. تمامی تست‌های 15 سال اخیر با پاسخ تشریحی در کتاب قالب پرس انتشارات مدرسان شریف آورده شده است.

 

 

علم مواد

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 4 سؤال می‌باشد. مطالب آن در مورد شناخت مواد، خواص مکانیکی مواد، آلیاژ‌ها، فلزات، عملیات حرارتی، خوردگی و مواد غیرفلزی می‌باشد. معمولاً دو یا سه سؤال آن از مطالب حفظ کردنی و دو یا یک سؤال آن از مباحثی که دارای محاسبه کمی هستند، مطرح می‌شود. مبع مهم این درس کتاب‌ اصول علم مواد تألیف حسین تویسرکانی می‌باشد. انتشارات مدرسان شریف کتابی را در این زمینه آماده چاپ دارد، که ضمن خلاصه کردن منابع فوق، با طرح تست‌های تألیفی سعی بر آشنا کردن داوطلبان با نوع طرح این سؤالات کرده است. در این کتاب سؤالات و پاسخ‌های تشریحی تمامی تست‌های سراسری و آزاد چند سال اخیر گنجانده شده است.

 

ماشین‌های کنترل عددی

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سؤال مطرح می‌شود. منابع مهم این درس کتاب‌های ماشین‌های کنترل عددی تألیف محسن لطفی، برنامه‌نویسی ماشین‌های کنترل عددی کامپیوتری تألیف مهندس روح‌ا... پناهی جزوه CNC دانشگاه تبریز دکتر شبگرد هستند. معرفی سیستم‌های کنترل عددی، اجزای اصلی ماشین‌های کنترل عددی، اصول برنامه‌نویسی در ماشین‌های تراش و فرز CNC ، از رئوس مطالب این کتاب می‌باشد. درست است که فقط 2 سؤال از این درس در آزمون مطرح می‌شود ولی به همین نسبت نیز مطالب آن کم حجم‌تر و ساده‌تر نسبت به سایر دروس می‌باشد.

موسسه مدرسان شریف به صورت کاملاً خلاصه مجموعه‌ای را در این درس جمع‌آوری کرده است که مشتمل بر خلاصه درس، ارائه مثال‌های تستی ضمن درس، بررسی و پاسخ تشریحی تست‌های 15 سال اخیر کنکور می‌باشد.

 

اندازه‌گیری

از این درس نیز در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سؤال مطرح می‌شود و همان‌طور که از نام آن پیداست مطالب آن مربوط به وسایل اندازه‌گیری مختلف می‌باشد. منابع مهم این درس جزوه اندازه‌گیری دکتر امیر عبداللـه و جزوه دکتر مهران محبوب خواه می‌باشند. برای این درس انتشارات مدرسان شریف کتاب مفیدی را آماده چاپ کرده است.

 

تولید مخصوص

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سؤال مطرح می‌شود، منبع این درس جزوه تولید مخصوص دانشگاه امیرکبیر دکتر امیرعبداللـه و کتاب روش‌های ماشینکاری مدرن ترجمه فرزاد بیغال می‌باشد.

 

هیدرولیک و نیوماتیک

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سؤال مطرح می‌شود. منابع مهم این درس هیدرولیک صنعتی تألیف احمدرضا مدینه، جزوات هیدرولیک و نیوماتیک تألیف فستو می‌باشند.

 

مدیریت تولید

از این درس در آزمون کارشناسی ارشد معمولاً 2 سؤال مطرح می‌شود. منابع مهم این درس کتاب برنامه‌ریزی تولید تألیف احمد ماکوئی، جزوه دانشگاه تبریز دکتر قنبری و جزوه درسی دانشگاه امیرکبیر می‌باشد.


 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©