* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


تحلیل آزمون کارشناسی ارشد سال 97 زیست شناسی گیاهی (کد 1213)

تکوین گیاهی(ريخت شناسي، تشريح، ريخت زائي و اندام زائي)

با مقایسه سؤالات آزمون سال 96 و 97 در درس تکوین گیاهی مشخص می‌شود که در سال 97 به طور کلی سؤالات مفهومی‌تر از سؤالات سال 96 بوده است. به‌طوری که داوطلب می‌بایست منابع موجود اعم از کتاب‌های مرتبط با درس تکوین گیاهی و جزوات دانشگاهی و همین‌طور تست‌های آزمون‌های سال‌های گذشته را به‌طور دقیق و موشکافانه مطالعه کرده باشد تا بتواند به‌خوبی سؤالات را تحلیل کند و پاسخ مناسب را برگزیند. لازم به ذکر است اگرچه سؤالات مفهومی‌تر شده بودند، ولی سؤالی خارج از مباحث مربوطه ارائه نشده بود. در آزمون سال 97 سؤالات بیشتری از مباحث ریخت‌زایی و اندام زایی (به‌ویژه تکامل رویان و اندام‌های گل) ارائه شده بود. بنابراین به‌طور کلی می‌توان گفت که در آزمون سال 97 نسبت به آزمون سال 96 درصد سؤالات حفظی کمتر شده و سوالات به سمت مفهومی‌شدن پیش رفته‌اند. در سال 97 هم صورت سوالات و هم پاسخ‌ها طولانی‌تر بودند و باتوجه به این‌که سؤالات بیشتر مفهومی ارائه شده بودند، در نتیجه قدرت تحلیل داوطلب به‌خوبی مورد سنجش قرار گرفته است.


سیستماتیک گیاهی

سؤالات آزمون سال 97 نسبت به آزمون 96 مباحث گسترده‌تری را دربر می‌گیرد. در هر دو آزمون سال‌های 96 و 97 درصد سؤالات حفظی و مفهومی یکسان بوده است. در آزمون سال 97 طرح اصلی سؤالات از مبحث گیاه‌شناسی بوده است، ولی در سال 97 تعداد سؤالات طرح شده از مبحث قارچ و جلبک و همین‌طور خزه گیان بیشتر از سال 96 می‌باشد. باتوجه به اینکه در آزمون سال 97 گستره وسیعی از سؤالات ارائه شده است، در نتیجه دامنه گسترده‌تری از دانش گیاه‌شناسی داوطلب محک زده می‌شود.


فیزیولوژی گیاهی

در درس فیزیولوژی گیاهی سطح دشواری سؤالات آزمون سال 97 نسبت به سوالات آزمون 96 تفاوت چندانی نکرده بود، ولی در آزمون سال 97 مباحث عناصر غذایی گیاهان و همین‌طور هورمون‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته بودند و تعداد سؤالات بیشتری را به خود اختصاص داده بودند. حال آنکه در آزمون سال 96 بیشتر از مبحث فتوسنتز سؤالات طراحی شده بودند. در آزمون سال 97 بیشتر سؤالات هورمون‌ها رویکردی مولکولی داشتند و مفهومی‌تر بودند و داوطلب می‌بایست مطالعه‌ای جامع بر روی این مبحث انجام می‌داد. در آزمون سال 97 سؤالات و گزینه‌ها طولانی‌تر بودند.


مجموعه زیست شناسی (گياهي، جانوري، ميكروبي، سلولي و مولكولي، ژنتيك، بيوشيمي، بيوفيزيك و اكولوژي و تكامل)

سؤالات این درس در آزمون سال 1397 همچون آزمون سال1396 با40 سؤال از هشت درس با همان ترتیب سال 96 و پنج سؤال از هرکدام روبه رو هستیم. در سال 97، سؤالات مفهومی تر می باشد و داوطلب با مطالعه دقیق می-توانست به همه‌ سؤالات پاسخ دهد، داوطلب با مطالعه دقیق دروس تخصصی خود (میکروبی، سلولی و مولکولی، ژنتیک، بیوشیمی و بیوفیزیک) در درس مجموعه زیست‌شناسی نیز می تواند درصد بالایی از سوالات را پاسخ دهد. دروس گیاهی، جانوری و اکولوژی و تکامل 15 سوال را دارا هستند که داوطلب با مطالعه مدرسان شریف و منابع این درس‌ها می تواند به آن ها پاسخ دهد، اما با توجه به تعداد کم تر سوالات، داوطلب بهتر است که تمرکز خود را بر روی درس های اصلی و تخصصی قرار دهد.
تعداد سوالات مفهومی در درس های ژنتیک، بیوشیمی و بیوفیزیک درصد بالاتری را در سال 97 به خود اختصاص می دهد.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©