* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


تحلیل آزمون کارشناسی ارشد سال 95 زیست شناسی گیاهی (کد 1213)

تکوین گیاهی( ريخت شناسي، تشريح، ريخت زائي و اندام زائي)

در سنجش ميان سؤالات آزمون سال 95 با سال94 در درس تکوين گياهي، بايد گفت که در سال 95، با سؤالاتي واضح‌تر و اصولي‌تر روبه‌رو بوديم به طوري که داوطلب با مطالعه‌ي دقيق مباحث کتاب‌ها و جزوات مطرح دانشگاه‌ها و همچنين مطالعه‌ي تست‌هاي کنکورهاي سال‌هاي گذشته، به آساني مي‌توانست تقريباً به همه‌ي سؤالات پاسخ دهد؛ چرا که چندان موضوعي خارج از بحث‌هاي مطرح شده در اين بخش‌ها وجود نداشت. در آزمون های94 و 95 مبحث بافت هاي گياهي حوزه اصلي مطرح در سؤالات بوده است؛ همچنين در هر دو آزمون سال از مبحث اندام هاي گل سؤالات کمتري طرح شده است. در آزمون94 درصد سؤالات حفظي آن بيشتر و ساده تر از سال 95 بوده، همچنين سؤالات مفهومي آزمون 95 به مراتب سخت تر از آزمون94 بوده است. گزينه‌هاي آزمون94 نسبت به آزمون 95 طولاني‌تر، در حالی که سؤالات آزمون 95 دامنه گسترده‌تري از دانش مفهومي فرد را به چالش مي‌كشد.


سیستماتیک گیاهی

سؤالات آزمون سال 95 داراي سطح دشواري بالاتري بوده و نسبت به سؤالات آزمون 94 تنها مباحث حفظي ساده را مورد پرسش قرار نمي‌دهد. در هر دو آزمون 94 و 95 طرح اصلی سؤالات از مبحث گياه شناسي بوده است. درصد سؤالات حفظي و مفهومي هر دو آزمون 94 و 95 يکسان بوده است. همچنين در آزمون سال 95 از مبحث خزه گيان- سرخس ها نسبت به آزمون94 سؤالات بيشتري مطرح شده است. از مباحث قارچ- جلبک و اصول و رده بندي در هر دو آزمون 94 و 95 تعداد سؤالات يکساني مطرح شده است. گزينه‌هاي آزمون 95 نسبت به 94 طولاني‌تر و سؤالات دامنه گسترده‌تري از دانش مفهومي فرد را به چالش مي‌كشد.


فیزیولوژی گیاهی

سؤالات آزمون سال 95 داراي سطح دشواري بالاتري بوده و نسبت به سؤالات آزمون 94 تنها مباحث حفظي ساده را مورد پرسش قرار نمي‌دهد. در آزمون 95 مباحث مربوط به فتوسنتز و تنفس و هورمون های گياهي حوزه اصلي طرح سؤالات بوده است؛ ولي در آزمون 94 طرح سؤالات بيشتر از مبحث فتوسنتز و تنفس گياهی بوده است. همچنين در آزمون سال94 از مبحث جذب و انتقال گياهي سؤالات کمتري طرح شده است. در حالی که در آزمون 95 سؤالات مربوط به مبحث جذب و انتقال بيشتر بوده و با مبحث متابوليسم و تغذيه گياهی از نظر تعداد برابری می کند. در آزمون 95 درصد سؤالات حفظي آن بيشتر و پيچيده تر از سال94 بوده، همچنين سؤالات مفهومي آزمون 95 به مراتب سخت تر از آزمون 94 بوده است. گزينه‌هاي آزمون 95 نسبت به 94 طولاني‌تر و سؤالات دامنه گسترده‌تري از دانش مفهومي فرد را به چالش مي‌كشد.


مجموعه زیست شناسی (گياهي، جانوري، ميكروبي، سلولي و مولكولي، ژنتيك، بيوشيمي، بيوفيزيك و اكولوژي و تكامل)

سؤالات این درس در آزمون سال 1395 همچون آزمون سال1394 با40 سؤال از هشت درس با همان ترتیب سال 94 و پنج سؤال از هرکدام روبه رو هستیم، باید گفت که در سال 95، سؤالات آسان تر بوده و چندان مفهومی نمی باشند و همچون سال 94 تقریباً تمامی سؤالات حفظی بودند و داوطلب با مطالعه دقیق می توانست به همه‌ی سؤالات پاسخ دهد اما در این بین چند سؤال مفهومی هم به چشم می خورد که می توانست داوطلب را به چالش بکشد که اکثراً در درس های ژنتیک، بیوشیمی و سلولی و مولکولی گنجانده شده بودند به علاوه یک سؤال محاسباتی هم در درس اکولوژی وجود داشت که این برخلاف روال کنکورهای گذشته بود که در این درس عمدتاً سؤالات حفظی بودند.
در مجموع می‌توان گفت اگرچه در سال 95 در برخی بخش ها مثل بیوفیزیک سؤالات نسبت به سال 94 دشوارتر شده بودند اما در کل نسبت به سال گذشته سؤالات تا حدودی آسان تر بودند و بیشتر سؤالات کلی اند تا اینکه از جزئیات یک مبحث باشند. به نظر می رسد طراحان ترجیح داده اند سؤالات جزئی هر درس را در بخش مربوط به آن مطرح کنند به عنوان مثال در درس ژنتیک در قسمت تنه سؤالات کلی مطرح کرده اند و سؤالاتی که به جزئیات مطالب می پردازد را در درس ژنتیک آورده اند. البته این رویکرد کلی-نگری در مورد همه بخش ها صدق نمی کند به عنوان مثال در اکولوژی یا گیاهی اینگونه نیست و می توان گفت دروسی که اختصاصاً از آن ها سؤال مطرح نمی شود و فقط در درس تنه مشترک می‌گنجند کلی‌نگر نبوده و به جزئیات نیز توجه شده است.


زبان عمومي و تخصصي

سؤالات زبان رشته زيست گياهي در سال 95 مانند سال‌های گذشته از30 سؤال اعم از 15 سؤال زبان عمومی و 15 سؤال زبان تخصصی تشکیل شده بود.10 سؤال زبان عمومی مربوط به واژگان عمومی بود که همگی آن‌ها در کتاب"Barron`s 1100 Words You Need To Know" موجود مي‌باشد و داوطلب با مطالعه دقيق آن‌ها مي‌توانست به تمامي سؤالات پاسخ دهد. 5 سؤال بعدی زبان عمومی مربوط به گرامر مي باشد كه در قالب کلوز تست آمده است و سطح آن نسبت به سال پیش تفاوتی نداشته است. برای پاسخگويي صحيح به سؤالات این قسمت باید غیر از دانش گرامر به دانش ترجمه متن نیز تسلط كافي داشت. سطح کلی این 15 سؤال نسبت به سال پیش تغییری نداشته است.
سؤالات زبان تخصصی اين رشته از 3 متن متوسط مشابه سال پیش بوده و سطح دشواری آزمون امسال نسبت به سال گذشته تا حدودي سخت تر شده است.

 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©