* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد علوم اقتصادی (کد 1105) (سراسری)

ضرایب و گرایش های مجموعه علوم اقتصادی براساس دفترچه آزمون سال 99

عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- اقتصاد خرد، 3- اقتصاد کلان، 4- ریاضی، 5- آمار، 6- مجموعه دروس تخصصی (تجارت بین الملل، مالیه بین الملل، بخش عمومی، پول و بانکداری، اقتصاد اسلامی).

 

رشته گرایش کد ضریب
ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2
3
4
5
6
1) علوم اقتصادی
1) توسعه اقتصادی و برنامه ریزی 1 1
4
4
2
2 3
2) برنامه ریزی سیستم های اقتصادی
3) اقتصاد انرژی
4) بانکداری اسلامی
5) اقتصاد و تجارت الکترونیک
6) اقتصاد اسلامی
7) اقتصاد نظری
8) اقتصاد شهری
9) اقتصاد فرهنگ و هنر
10) اقتصاد محیط زیست
11) اقتصاد مالی اسلامی
12) اقتصاد آموزش
2) اقتصاد نفت و گاز
1) تجارت نفت و گاز 1 1
4
4
2
2 3
2) نهادها و سیاست های بین الملل در نفت و گاز
3) حقوق تجاری و قرار دادهای بین المللی نفت و گاز
4) مدیریت مالی نفت و گاز

 

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد علوم اقتصادی

در آزمون کارشناسی ارشد سال 1399 از 6 عنوان درسی سؤالات مطرح می شود که به اختصار آنها را معرفی می‌کنیم:


« زبان عمومی و تخصصی »

تعداد سؤالات این درس در آزمون 30 سؤال با ضریب (1) می‌باشد. همان‌طور که از نام درس پیداست، نیمی از سؤالات این درس زبان عمومی و نیمی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی علوم اقتصادی می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اکثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌کند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌کنند. خواندن کتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس کفایت می‌کند. در کتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یک سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این کتاب برسانند. در کتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف علاوه بر بررسی و ارائه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های کنکورهای کارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 95 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته علوم اقتصادی به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد با سؤالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است.

 

« اقتصاد خرد »

این درس با ضریب (4) به لحاظ اهمیت در کنار درس اقتصاد کلان پر اهمیت‌ترین درس برای دانشجویان رشته اقتصاد محسوب می‌شود. منابع مهم این درس که در دانشگاه‌های مختلف از روی آن تدریس می‌شود کتاب‌های اقتصاد خرد و مسائل آن، دومینیک سالواتوره ـ نظریه اقتصاد خرد، جان فرگوسن ـ تئوری اقتصاد خرد، محمدحسن مشرف جوادی، می‌باشند. دانشجویان رشته اقتصاد به طور نسبی به این درس تسلط دارند، ولی سؤالاتی که در آزمون‌های کارشناسی ارشد چند سال اخیر از این درس مطرح می‌شود، با کمی پیچیدگی همراه است و لازم است دانشجویان با نکات مهم و مفاهیم جزئی‌تر آشنا باشند.

کتاب اقتصاد خرد موسسه مدرسان شریف با مرور دقیق و توضیحات کامل در مورد مفاهیم اقتصاد و همچنین آوردن مسائل و مثال‌های متعدد، با حل کامل تمامی سؤالات آزمون‌های 15 سال اخیر منبع مناسبی جهت آمادگی هر چه بهتر دانشجویان می‌باشد. از این درس در آزمون ارشد (25) سؤال مطرح می‌شود.


« اقتصاد کلان »

همان‌طور که اشاره شد، این درس در کنار درس اقتصاد خرد مهمترین درس در آزمون کارشناسی ارشد می‌باشد. درس اقتصاد کلان به نسبت درس اقتصاد خرد، دارای مفاهیم سنگین‌تر و به همین نسبت مسائل دشوارتری می‌باشد و شاید در رقابت دانشجویان برای آزمون کارشناسی ارشد کسی برنده باشد که در این درس تسلط خوبی داشته باشد. البته برای ورود به این درس آشنایی با مطالب اقتصاد خرد ضروری می‌باشد از این درس در آزمون ارشد (25) سؤال مطرح می‌شود. برای آمادگی هرچه بهتر دانشجویان، موسسه مدرسان شریف کتاب جامع و مفید اقتصاد کلان را به بازار عرضه کرده است. به دلیل نوع آموزش در کتاب‌های مرجع در این کتاب سعی شده مفاهیم به صورت کاملاً طبقه‌بندی شده و ساده و روان به دانشجویان آموزش داده شود، ارائه مثال‌های متعدد در ضمن تشریح درس، بررسی و ارائه پاسخ تشریحی تمامی تست‌های کنکور از سال 1375 تا 1395 از دیگر مشخصات این کتاب می‌باشد که تقریباً می‌توان گفت دانشجویان با مطالعه کامل این کتاب، دیگر نیاز به مراجعه به منابع دیگر نخواهند داشت.


« ریاضی »

تعداد سؤالات این درس در آزمون دانشگاه سراسری 25 سؤال و ضریب آن (2) می‌باشد. به لحاظ اهمیت در ضریب، در ردیف درس آمار قرار دارد. البته به دلیل نیاز داوطلبان رشته‌ی اقتصاد به داشتن پایه‌ی ریاضی برای تسلط در دروس اقتصاد خرد و کلان، بهتر است این درس با حوصله‌ی بیشتری خوانده شود. از منابع دانشگاهی این درس می‌توان به کتاب ریاضیات عمومی و کاربرد آن تألیف محمد حسین پور کاظمی اشاره کرد. از حیث منابع با توجه به نقطه نظرات اساتید، بعضاً جزوات شخصی برای تدریس این درس مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این درس کتاب کامل و مناسبی وجود ندارد و انتشارات مدرسان شریف مجموعه‌ای جامع و مفید را از سال‌ها پیش به چاپ رسانده است. در این کتاب مفاهیم از ابتدایی‌ترین مباحث (حتی از دوره دبیرستان) قدم به قدم آموزش داده شده است. دسته‌بندی مناسب مطالب در فصول مختلف، ارائه مثال‌های متنوع در ضمن آموزش درس، بررسی و ارائه پاسخ تشریحی به سؤالات ریاضی کنکور کارشناسی ارشد در سه رشته‌ی اقتصاد ـ حسابداری و مدیریت از سال 78 تا 95، ارائه پاسخ تشریحی به سؤالات منتخب آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در سه رشته ذکر شده از سال 80 تا 95، قرار دادن نمونه سؤالات تکمیلی در پایان هر فصل به صورت کاملاً طبقه‌بندی شده از مشخصات این کتاب جامع می‌باشد. مطالعه‌ی این کتاب با توجه به کسب درصد بالا از سوی خوانندگان آن (حتی در حد 92%) به تمامی متقاضیان آزمون کارشناسی ارشد پیشنهاد می‌شود.


« آمار »

تعداد سؤالات این درس 20 سؤال و ضریب آن در آزمون دانشگاه سراسری (2) می‌باشد. دانشجویان رشته‌ی اقتصاد در این درس به نسبت سایر دروس تخصصی، وضعیت ضعیف‌تری دارند. منابع مهم این درس کتابهای آمار و کاربرد آن تألیف دکتر عادل آذر و منصور مومنی و آمار در اقتصاد و بازرگانی تألیف محمد نوفرستی می‌باشند. البته در بعضی از دانشگاه‌ها اساتید از روی جزوه شخصی خود مطالب را به داوطلبان آموزش می‌دهند. سرفصل‌های این درس به شرح زیر می‌باشد:

آمار توصیفی، جداول فراوانی، نمودارهای آماری، شاخص آمار و آنالیز ترکیبی، ترتیب و احتمال، متغیرهای تصادفی گسسته و پیوسته، کوواریانس، ضریب همبستگی خطی، امید ریاضی، واریانس، تابع چگالی احتمال توزیع‌های آماری، توزیع دو جمله‌ای، پواسون، هندسی و نرمال، برآوردها، نظریه توزیع نمونه‌ای، آزمون‌های فرض، خطاهای نوع اول و دوم، رگرسیون و همبستگی می‌باشد. برای این درس انتشارات مدرسان شریف با بهره‌گیری از تجارب فراوان آقای علی جعفری دهکردی (با سابقه فراوان در تدریس این درس در کنکورهای کارشناسی ارشد) کتابی بسیار کامل و مفید به داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد عرضه کرده است. در این کتاب سعی شده تمام مطالب گام به گام آموزش داده شود و در ضمن آموزش، تست‌های تألیفی به صورت تحلیلی پاسخ داده شده است. ارائه تمامی تست‌های کنکورهای کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی و آزاد در رشته‌های مختلف (اقتصاد ـ حسابداری ـ مدیریت و ...) باعث شده داوطلبان هیچگونه کمبودی از حیث برخورد با مسائل گوناگون در خود احساس نکنند. پاسخ تشریحی به آخرین آزمون کارشناسی ارشد برگزار شده از مشخصات دیگر این کتاب جامع است.


« مجموعه دروس تخصصی »

این درس با ضریب (3) برای اولین بار در آزمون سراسری 1389 به عنوان یکی از دروس آزمون کارشناسی ارشد برای رشته اقتصاد در نظر گرفته شده است. این مجموعه دروس خود شامل 5 عنوان درسی با عناوین تجارت بین‌الملل، مالیه بین‌الملل، پول و بانکداری، بخش عمومی و اقتصاد اسلامی می‌باشد. منبع واحدی برای این درس وجود ندارد ولی برای هر کدام از عناوین، کتاب‌هایی نظیر تجارت بین‌الملل سالواتوره ترجمه سیدجواد پورمقیم، مالیه بین‌الملل: سالواتوره ترجمه علیرضا رحیمی بروجردی ـ اقتصاد اسلامی: مبانی فقه اقتصاد اسلامی مهدی کرمی و محمد مهدی پورمند ـ پول و بانکداری: فردریک مشکین ـ بخش عمومی: جمشید پژویان، یدا... کارگر، غلام‌حسین خورشیدی در دانشگاه‌های مختلف جهت تدریس استفاده می‌شود.

موسسه مدرسان شریف با استفاده از تجارب تیم اساتید خود با زحمات بی شائبه این عزیزان جهت رفع این سردرگمی کتاب «مجموعه دروس تخصصی رشته اقتصاد» را روانه بازار کتاب کرده است، در این کتاب با آوردن تمامی نکات و مطالب هر پنج عنوان مطرح شده، نمونه تست‌هایی با پاسخ تشریحی برای آمادگی بیشتر دانشجویان قرار داده شده است. از این درس در آزمون کارشناسی ارشد (25) سؤال مطرح می‌شود که سهم هر درس 5 سؤال می باشد.


 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©