* اطلاعات ناب و بی نظیر در مورد اینکه:
- چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟!
- چگونه تشخیص دهیم جامعه آماری کدام مؤسسه بالاتر است؟!
- چگونه تشخیص دهیم کیفیت سؤالات کدام مؤسسه مطلوب تر است؟
- چگونه بهترین مؤسسه را برای آزمون های آزمایشی انتخاب کنیم؟


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مهندسی صنایع (کد 1259) (سراسری)

ضرایب دانشگاه سراسری کارشناسی ارشد مهندسی صنایع براساس دفترچه آزمون سال 99

عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- تحقیق در عملیات (1و2)، 3- تئوری احتمال و آمار مهندسی، 4- دروس تخصصی (طرح ریزی واحدهای صنعتی، کنترل کیفیت آماری، برنامه ریزی و کنترل پروژه، برنامه ریزی و کنترل تولید و موجودی ها، اقتصاد مهندسی)، 5- ریاضی عمومی (1و2)، 6- اقتصاد عمومی (1و2)، 7- اصول مدیریت و تئوری سازمان.

 

رشته گرایش کد ضریب
ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2
3
4
5
6
7
مهندسی صنایع
1) بهینه سازی سیستم ها
1 2 3
3
5
0
0
0
2) سیستم های سلامت
3) مدیریت نوآوری و فناوری
4) سیستم های مالی
4 2 2
2
5
0
0
0
5) لجستیک و زنجیره تأمین
6) مدیریت پروژه
7) سیستم های کلان
2 1 1
1
0
1
1
0
8) آینده پژوهی
3 3 1
1
0
2
0
1
9) مدیریت مهندسی
5 2 2 2 1 0 0
1
10) کیفیت و بهره وری
1 2 3 3 5 0 0
0
11) سیستم اطلاعاتی
مهندسی حمل و نقل ریلی - 1 2 3
3
5
0
0
0
مهندسی ایمنی در راه آهن - 1 2 3
3
5
0
0
0

 

« زبان عمومی و تخصصی »

ضریب این درس برای تمامی گرایش ها (2) (بجز گرایش سیستم های اقتصادی و اجتماعی با ضریب 1) و تعداد سؤالات مطرح شده از این درس در آزمون 30 سؤال می‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پیداست، تعدادی از سؤالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی صنایع می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌كند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌كنند. خواندن كتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس كفایت می‌كند. در كتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یك سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این كتاب برسانند. در كتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف علاوه بر بررسی و ارائه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های كنكورهای كارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 95 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته مهندسی صنایع و مهندسی صنایع سیستم به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون كارشناسی ارشد با سؤالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است.

 

« تحقیق در عملیات (1و2) »

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد سراسری سال 95 (بهمن 93)، 20 سوال بوده است. منابع مهم این درس كتاب‌های مختار بازارا و كتاب حمدی‌طه پژوهش عملیات مهرگان و همچنین كتاب برنامه‌ریزی خطی، لیبرمن می‌باشند. با توجه به ترجمه بودن اكثر كتب فوق، كمبود منبع مناسب و ساده و روانی در این درس احساس می‌شود. كتاب تحقیق در عملیات (1) انتشارات مدرسان شریف از سالیان قبل به بازار كتاب عرضه شده بود و در این كتاب تمامی سرفصل‌های این درس گام به گام بررسی شده و داوطلب با تمامی تست‌های 15 سال اخیر دو رشته‌ی مهندسی صنایع ـ سیستم (اقتصادی اجتماعی و بهره‌وری) و همچنین مهندسی صنایع ـ صنایع، آشنا شده و پاسخ‌های تشریحی آنها را می‌بیند. آموزش خلاصه درس با مثال‌های حل شده در متن درس می‌تواند داوطلب را آماده تست‌زنی كند.

 

« تئوری احتمال و آمار مهندسی »

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی 1395، 20 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس كتابهای آمار ریاضی تالیف والیول، مبانی احتمال تالیف شلدون راس و كتاب نظریه احتمال و كاربرد آن تالیف دكتر اخوان نیاكی می‌باشند. سرفصل‌های مهم این درس، روش‌های شمارش، تركیب و ترتیب، احتمال، توزیع دو جمله‌ای توزیع گسسته و پیوسته، پواسون، توزیع همزمان، توابع احتمال توام، امید ریاضی، كواریانس، ضریب همبستگی، توزیع‌های نمونه‌ای، آزمون‌های فرضی، خطاهای آزمون، رگرسیون، آزمون‌ها و جدول توافقی می‌باشند. به طور كلی دانشجویان مهندسی صنایع در این درس وضعیت متوسط دارند. به دلیل ماهیت این درس اگر سؤالات استاندارد نباشد، داوطلبان در پاسخگویی به سؤالات دچار مشكل خواهند شد. شرط تسلط بر این درس روبه‌رو شدن و حل تست‌ها و مسائل زیاد می‌باشد و به همین دلیل باید كتابی با این سبك و سیاق در اختیار داوطلب باشد. انتشارات مدرسان شریف از سالیان قبل كتابی را به بازار كتاب ایران عرضه كرده است. در این كتاب با توجه به سابقه طولانی جناب آقای علی جعفری دهكردی در تدریس این درس در مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد و شناخت ایشان از نقاط چالش برانگیز این درس سعی شده با توضیحات فراوان مطالب باز شود و هرجا فرمولی گفته شده به تبع آن مثال و یا تستی حل شده تا داوطلب با نحوه طرح تست و روش كاربرد فرمول آشنا شود. در پایان هر فصل، تست‌های طبقه‌بندی شده 15 سال دانشگاه سراسری از سه رشته مهندسی صنایع ـ صنایع، مهندسی صنایع ـ‌ سیستم و بهره‌وری و همچنین رشته‌ی مجموعه ریاضی با پاسخ تشریحی آورده شده است، و پس از آن تعدادی تست تكمیلی برای تمرین بیشتر و آشنایی با تست‌های جدیدتر با پاسخ كلیدی گنجانده شده است، به هر لحاظ و خصوصاً به لحاظ تعداد تست حل شده این كتاب در بین كتب بازار بی‌نظیر می‌باشد و مطالعه‌ی دقیق این كتاب جهت شرکت در کارشناسی ارشد بی‌شك داوطلبان را از مراجعه به كتب دیگر بی‌نیاز می‌كند.

 

 

«دروس تخصصی»

دروس تخصصی شامل 5 درس می باشد و برای آزمون کارشناسی ارشد سال 95 با ضریب 5 برای تمامی گرایش ها (بجز گرایش های سیستم های اقتصادی و اجتماعی و آینده پژوهی با ضریب صفر) در نظر گرفته شده است و 50 سؤال از مجموعه این 5 درس طراحی می شود:

1- طرح ریزی واحدهای صنعتی

2- کنترل کیفیت آماری

3- برنامه ریزی و کنترل پروژه

4- برنامه ریزی و کنترل تولید و موجودی ها

5- اقتصاد مهندسی

 

« ریاضی عمومی 1 و 2 »

شمار سؤالات این درس در آزمون دانشگاه دولتی 20 سؤال است. به همین دلیل مهمترین درس در آزمون کارشناسی ارشد این رشته محسوب می‌شود. این درس شامل سرفصل‌های تابع، حد و پیوستگی، مشتق و كاربرد آن، انتگرال و كاربرد آن، اعداد مختلط و مختصات قطبی و دنباله سری برای ریاضی عمومی (1) و توابع چند متغیره، انتگرال‌های چندگانه و كاربرد آن‌ها، توابع برداری، انتگرال روی سطح و خم، ماتریس و خط و صفحه برای ریاضی عمومی (2) است. كتاب‌های توماس، آدامز، لیت هولد، مارون، دمیدوویچ از منابع مهم دروس ریاضی عمومی 2و1 است.

كلیه دانشجویان رشته مهندسی صنایع این دو درس را در سال‌های اولیه تحصیل در دوره كارشناسی گذرانده‌اند، و اطلاعات پایه‌ای آن‌ها نسبتاً خوب است برای مطالعه‌ی این درس، مراجعه به كتاب‌های ریاضی عمومی (1) و ریاضی عمومی (2) موسسه مدرسان شریف كه با توجه به استقبال بی‌نظیر دانشجویان و حتی اساتید در سطح كشور به كتاب‌هایی بی‌رقیب تبدیل شده، كافی است. ارائه مطالب درسی به ساده‌ترین صورت، بیان شیوا و روان، روش‌های سریع در حل تست‌ها، آوردن نكته‌های تستی فراوان، بررسی تمامی تست‌های كنكورهای 12 سال اخیر رشته مهندسی صنایع با پاسخ تشریحی آن‌ها، بررسی تمام تست‌های 10 سال اخیر سؤالات رشته‌های فنی و مهندسی (كه در بسیاری از موارد در آزمون‌های چند سال اخیر کارشناسی ارشد دیده شده، عیناً این تست‌ها در آزمون رشته­ مهندسی مطرح شده‌اند.) و ارائه تست‌های تكمیلی فراوان جهت تمرین هرچه بهتر، حل كامل سؤالات آزمون سراسری 1395 (بهمن 93)، ارائه آزمون‌های خودسنجی در پایان كتاب در سه سطح A و B و C برای آمادگی در هفته‌های آخر نزدیك آزمون، از جمله مشخصات این دو كتاب‌ است.

كتاب ریاضی عمومی 1 شامل 2610 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 1900 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 710 مسئله با پاسخ كلیدی است.

كتاب ریاضی عمومی 2 شامل 1550 پرسش چهارگزینه‌ای شامل 1200 مسئله حل شده با پاسخ تشریحی و 350 مسئله با پاسخ كلیدی است.

مطالعه‌ی این كتاب‌ها به عنوان كتاب‌هایی كامل و جامع و در عین حال خلاصه كه مورد تایید اكثر اساتید دانشگاه‌های كشور است، اكیداً توصیه می‌شود. كسب درصد بالا با مطالعه‌ی این كتاب‌ها با توجه به اظهارنظر قبولی‌های سال‌های گذشته به راحتی ممكن است. کسب درصد حدود %85 از سوی داوطلبان این رشته مشاهده شده است.

 

«اقتصاد عمومی 1 و 2»

تعداد سؤالات این درس در آزمون دولتی 1395، 20 تست بود. منابع مهم این درس كه در دانشگاه‌های مختلف از روی آن تدریس می‌شود كتاب‌های اقتصاد خرد و مسائل آن، دومینیك سالواتوره ـ نظریه اقتصاد خرد، جان فرگوسن ـ تئوری اقتصاد خرد، محمدحسن مشرف جوادی، هستند . دانشجویان رشته مدیریت كمی در این درس دچار مشكل هستند، سؤالاتی كه در آزمون کارشناسی ارشد‌ چند سال اخیر از این درس مطرح می‌شود، با كمی پیچیدگی همراه است و لازم است دانشجویان با نكات مهم و مفاهیم جزئی‌تر آشنا باشند.

 

« اصول مدیریت و تئوری سازمان »

در آزمون دانشگاه دولتی 1395 از این درس 20 سؤال مطرح شده است. حجم این درس نسبتاً بالاست. منابع و مراجع مهم این درس كتاب‌های رابینز، مدیریت عمومی دكتر الوانی ـ اصول و مبانی سازمان و مدیریت تألیف دكتر رضاییان ـ مدیریت رفتار سازمانی دكتر رضاییان ـ مدیریت منابع انسانی تألیف دكتر اسفندیار سعادت و مروری جامع بر تئوری‌های مدیریت دكتر سیدرضا سیدجوادین هستند. همان‌گونه كه از نظرتان گذشت ممكن است مطالعه تمام كتاب‌های فوق با توجه به اینكه بعضی مطالب آن‌ها نیز تكراری است، دانشجو را سردرگم كند و برای این درس كتاب بسیار جامع و كامل انتشارات مدرسان شریف كه با در نظر گرفتن خلاصه تمامی كتاب‌های فوق و همچنین بررسی و استفاده از كتاب‌های مرجع جدید، به كتابی پربار و جامع تبدیل شده است، بسیار مفید است. در این كتاب، با توجه به اینكه تست‌های زیادی از سالیان قبل درس اقتصاد برای این درس در دسترس نبوده است، لذا به تمامی تست‌های رشته‌های مدیریت، مدیریت اجرایی و همچنین رشته‌ IT پاسخ تشریحی داده شده است و در پایان فصول تست‌های تكمیلی برای تمرین بیشتر و آشنایی با تست‌های جدید قرار داده شده است. در ابتدای هر فصل خلاصه‌ای از مطالب مورد نیاز برای حل تست‌های طبقه‌بندی شده مربوط به آن فصل گنجانده شده است. به نظر پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد سال گذشته مطالعه‌ی این كتاب برای رسیدن به درصدی مطلوب كافی است.


 
  • Share on Google+
  • Share on Cloob
  • Share on linkedin
  • Add to delicious
اسکرول به ابتدای صفحه

تمامی حقوق قانونی این وب سایت متعلق به مؤسسه آموزشی مدرسان شریف است ©